تمدید گذرنامه در استرالیا

سلام

تمدید گذرنامه (و البته انجام یکسری امور دیگه مربوط به مدارک هویت و شناسایی ایرانی) توسط سفارت ایران در استرالیا انجام میشه که در کنبرا هست. با مراجعه به این لینک در وب سایت سفارت ایران در استرالیا، میتونید مدارکی که برای تمدید گذرنامه لازم هست و همچنین تعرفه قیمتهای مربوط به انجام این کار رو ببینید که این مدارک و فرمهای مربوطه و همچنین تعرفه قیمتها با توجه به نوع ویزا و شرایط اقامت هر فرد، متفاوت هست. تقریباً تمامی فرمها نیاز به تکمیل یکسری اطلاعات مربوط به مشخصات شما از سیر تا پیاز دارند که بعد از اینکه پرینتشون کردید و به دفعات و به صورت تکراری توی هر کدوم از این فرمها مشخصات و سوالات خواسته شده رو جواب دادید (و البته من نفهمیدم چرا برای این سوالات یکسان باید چندین و چند فرم رو پر کرد!) این فرمها و بقیه مدارک خواسته شده که شامل اصل و کپی یکسری مدارک مثل شناسنامه، کارت پایان خدمت و ... میشه رو به همراه هزینه مربوطه که باید به صورت Money Order (یک چیزی شبیه به چکهای ضمانتی بانکهای ایران هست که شما وجهی رو که میخواهید به شرکت، سازمان و یا هر جای دیگه ای پرداخت بکنید رو میتونید با حضور یافتن در یک دفتر پستی، به اونها پرداخت کنید و اونها اون چک رو در وجه مخاطبی که ذکر میکنید و به همون مبلغ پرداخت شده بهتون میدن. پشتش هم یک جایی داره که شما مشخصات خودتون رو تکمیل میکنید و امضاء میکنید و برای مخاطب تون میفرستید) رو میذارید توی پاکت پست سفارشی که از پستخونه خریدید و می فرستید به آدرس پستی سفارت ایران در کنبرا: P.O. Box 705 , Mawson ACT 2607 و صد البته باید توی این پاکت، یک پاکت خالی دیگه پست سفارشی که از پست خریداری کرده اید و روش آدرس خودتون رو به عنوان گیرنده ذکر کرده اید رو هم قرار داده باشید که عزیزان دست اندرکار بعد از انجام امر خطیر صدور پاسپورت جدید شما، بدون اینکه بخوان خدای نکرده زحمتی از بابت ارسال مدارک شما متقبل بشوند یا خدای نکرده هزینه ای بابت این کار پرداخت بکنند، پاسپورت و اصل بقیه مدارکی که ارسال کرده اید رو درونش قرار داده و براتون بفرستند! ضمناً یادتون باشه که لیبل سریال پاکت ارسالی خودتون رو پیش خودتون نگه دارید که بعداً بتونید از طریق سایت اداره پست استرالیا مرسوله تون رو پیگیری بکنید که چه موقع ارسال شده، الان کجاست و کی رسیده. البته تقریباً تمامی این پروسه به صورت جزئی تر در سایت سفارت ذکر شده است و من تکرار مکررات کردم اما یکسری توضیحات تکمیلی رو به شرح زیر براتون بگم:

اول اینکه مدت زمانی که من منتظر شدم تا پاسپورت جدید به دستم برسه دقیقاً یکماه بود. بنابراین حواستون باشه که اگر برای مسافرت میخواین برنامه ریزی کنید و مهلت پاسپورتتون تموم شده، این زمان رو در نظر بگیرید. البته در سایت، این زمان حداقل 6 هفته ذکر شده است. ضمناً انواع و اقسام ادعیه و نذورات رو برای اینکه خدای ناکرده اصل مدارک ارسالی تون گم و گور نشه رو هم انجام بدید!

دوم اینکه توی گذرنامه جدیدتون خبری از ویزای استرالیا نیست و اصولاً نیازی هم بهش نخواهید داشت. چرا؟ چون همونطور که به دفعات روی در و دیوار دفتر اداره مهاجرت و همچنین در بروشور مربوطه اش ذکر شده، اینجا توی استرالیا شما نیازی به اون برچسب توی پاسپورتتون ندارید و اطلاعات ویزا و اطلاعات شخصی شما با هم لینک شده و بصورت آنلاین و با دسترسی 24 ساعته قابل بررسی و چک کردن هست. در این بروشور ذکر شده که همه سازمانها و ارگانهای رجیستر شده (بیشتر از 9000 تا) میتونند به صورت آنلاین مشخصات و اطلاعات مورد نیازشون در خصوص ویزای شخص موردنظرشون رو با دادن اطلاعاتی مثل نام و تاریخ تولد و شماره پاسپورت و ... رو چک بکنند. یعنی مثلاً اگر شرکتی که داره شما رو استخدام میکنه یا دانشگاه شما بخواد بدونه شما نوع ویزاتون چی هست و با اون ویزا، آیا اجازه کار کردن یا درس خوندن یا اقامت در استرالیا رو دارید یا نه و ...، میتونه به صورت آنلاین این کار رو انجام بده و نیازی به دیدن اون برچسب نارنجی توی ویزاتون نداره. این سیستم اسمش Visa Entitlement Verification Online (یا به اختصار VEVO)  از این آدرس قابل دسترسی هست ولی از اونجائیکه این سایت اداره مهاجرت معمولاً یک کمی (یا شایدم خیلی) همه چیز رو می پیچونه به هم تا آدم رو به مقصد برسونه، آخر قضیه برای دارندگان ویزا جهت چک کردن میرسه به اینجا.

اما همونطور که در بروشور مربوطه ذکر شده، اگر هنوز به دلایلی از جمله نیاز دولت کشور شما به وجود اون برچسب توی پاسپورتتون برای سفرهاتون و یا اصولاً هر دلیل دیگه ای، بخواهید برچسب ویزا رو توی پاسپورتتون داشته باشید، میتونید با مراجعه به یکی از دفاتر اداره مهاجرت در استرالیا درخواست کنید تا اینکار رو براتون انجام بدن. من برای انجام اینکار تقریباً نیم ساعت منتظر موندم تا نوبتم بشه چون تقریباً شلوغ بود ولی صدور و چسبوندن مجدد اون برچسبی که براش معمولاً حدود دو سال صبر کرده ایم، در عرض یک دقیقه انجام میشه!!

 

/ 14 نظر / 38 بازدید
نمایش نظرات قبلی
علی

سلام[گل] ولنتاین مبارک[ماچ]

صبا

سلام ما که ایرانیم و ویزا داریم نمی تونیم چکش کنیم؟ نیاز به trn يا پسورد داره.

باران شاپرک

سلام .. راستش چقدر زمان میبره توی استرالیا برای گرفتن پاسپورت ایرانی ! اینجا یعنی کانادا من چهار روزه پاسپورتم را گرفتم اینقدر سریع !! البته اینجا اگه برای اولین بار درخواست بدین یکماه تمامه ولی بعد از پنج سال کمتر از یک هفته پاسپورت را میگیرین!

نفیسه

سلام دوست خوبم ...خیلی خوشحالم خیلی ...بالاخره امروز مدیکالمون اومد...[دست][دست][هورا]

نفیسه

سلام دوست بزرگوار داشتم مطالب نوشته شده راجع به مدیکالتونو میخوندم خیلی خوب توضیح داده بودیم ممنون..دوست گرامی اگر توصیه ای برامون دارین که الان انجام بدیم میشه بگین..

حمید

سلام نمی دونید جه مدت قبل از اتمام مهلت پاسپورت می شه اونو عوض کرد؟ مال من هنور 7 ماه جا داره عوض می کنن؟ من می ترسم دعوا بشه سفارت ایران بسته شه

اشرف

سلام دوست من. پیشاپیش سال نو مبارک[گل]

نفیسه

سلام ویزای ما هم چند روز پیش اومد و 11 ماه وقت داریم از کشور خارج بشیم .. [هورا]

نفیسه

برای تعویض پاسپورت تو ایران قبل رفتن بگم که... پاسپورت همسرم 8 ماه دیگه اعتبارش تموم میشد و برای اینکه اینجا راحتتر تعویض میشدبرای پاس جدید در خواست دادیم یک هفته ای اومد و برای زدن اون برچسپ نارنجی ویزا تو پاس جدید از سفارت تلفنی وقت گرفتیم که برای سه روز بعد از تماسمون وقت دادن و رفتیم سفارت و در عرض چند دقیقه یه برچسپ جدید ویزا تو پاس جدیدمون زدن ..

مریم

سلام... مرسی از اطلاعاتتون... من یک ماه دیگه اعتبار پاسپورتم تموم میشه... توی سایت اطلاعاتتو خوندم ولی وبلاگ شما هم کامل بود... من توی پرت هستم باید مدارک را بفرستم کنبرا؟