نکات امتحان آیلتس - ترجمه شده از کتاب Ace the IELTS - فصل اول: Listening

با عرض پوزش از دوستان به خاطر اینکه کمی دیرتر از موعد مطلب رو گذاشتم، یک کمی گرفتار بودم و یک کمی هم این مطلب طولانی بود. شرمنده.
خوشحالم از اینکه می بینم بعضی از دوستان پیگیر مطلب هستند و علاقه نشون میدن. من برای انجام اینکار، توقع خاصی از کسی ندارم فقط خواهش میکنم هر کسی از دوستان این مطالب رو در جای دیگه ای استفاده و عنوان میکنه، حتماً مأخذش رو عنوان کنه و به قول فرنگی ها، Copyright این بنده حقیر رو رعایت کنه. ممنون. لبخند

نکات آزمون Listening

            آزمون Listening، چیزی است که معمولاً‌ افراد از آن هراس دارند. برای اینکه به ترس و هراس خود غلبه کنید، شروع به تماشای برنامه های تلویزیونی به زبان انگلیسی نمایید. این روش بهتر از گوش دادن به رادیو یا نوارهای صوتی انگلیسی است چون دیدن تصاویر به شما کمک می کند که آنچه که می شنوید را بهتر بفهمید.

Listening، یک مهارتاست، نه یک هدیه!

            بر اساس تجربیات من، Listening دست کم یک مهارت رشد یافته است. بنابراین اگر شما در این خصوص احساس ضعف می کنید، به نکات زیر توجه کنید. آنها به شما کمک می کنند که توانایی Listening خود را تقویت کنید. به یاد داشته باشید که هیچکس از ابتدا با این مهارت متولد نشده است. آن فقط یک نوع مهارت است که باید آن را بیاموزید. اگر فکر می کنید که Listening شما نیاز به پیشرفت ندارد، قسمت "به خود یک لغت بیاموزید" را رها کنید و به قسمت بعدی بروید.

به خود یک لغت بیاموزید

            تنها راه بهبود دادن توانایی Listening این است که گوشهای خود را آموزش دهید تا لغاتی که در یک جمله می شنوند را جداسازی کنند و بفهمند. اغلب چیزی که شما می شنوید شبیه این است "بلبلبلبلبلبلبلبلبل..." که نمی توانید آنها را به لغات مجزایی بشکنید و به همین خاطر است که آنها هیچ احساسی به شما نمی دهند. برای آموزش خود، اخبار، سخنرانی ها، برنامه های تلویزیونی، فیلمها و نمونه تستهای listening مربوط به آزمون IELTS را ضبط کنید و با آنها تمرین کنید. پیشنهاد می کنم که یک MP3 Player تهیه کنید. چون شما می توانید به راحتی این فایلهای صوتی را در آن ذخیره کنید و به سادگی جملاتی که برایتان نا مفهوم است را دوباره Play کنید. MP3 Player ها کوچک و سبک هستند و شما می توانید از آن در زمانهای فراغت خود، زمانی که سوار اتوبوس یا مترو هستید یا پیاده روی می کنید آنرا همراه داشته باشید و تمرین کنید.

            ابتدا گوش کنید و هر چه می شنوید را به خاطر بسپارید و بعد از هر عبارت، پخش را متوقف کنید حتی اگر آن عبارت را متوجه نشده باشید. آن را در ذهن خود چندین بار تکرار کنید. سپس آنرا با صدای بلند بگویید. اگر شما معنای آن عبارت را در ابتدا فهمیده باشید، این تمرین تلفظ شما را قوت می بخشد. اگر شما معنای عبارت را در ابتدا نفهمیده باشید، این تمرین به شما فرصت بیشتری می دهد که آن را بهتر بشنوید، عبارت را به لغات تشکیل دهنده آن بشکنید و نسبت به آنها احساس پیدا کنید و اگر هنوز مشکل بودند، شما می توانید آن عبارت را دوباره گوش بدهید.

تفاوت بزرگی بین "دیدن یک کلمه روی کاغذ" و "شنیدن" آن است. وقتی شما کلمه ای را می بینید به این معنی نیست که وقتی شما آن را بشنوید هم بتوانید آن را تشخیص بدهید. بنابراین هر لغتی که شما می بینید حداقل یکبار باید آن را بشنوید.

دستورالعملها شما را از خطا مصون نگه می دارد

            هر قسمت از آزمون Listening دستورالعمل خودش را دارد. ممکن است احمقانه به نظر برسد، اما واقعاً باید آنها را به دقت بخوانید. چرا؟ برای اینکه آنها دقیقاً به شما خواهند گفت که چه کاری با اطلاعات بکنید: چه تعداد لغاتی می توانید برای جواب استفاده کنید، آیا لازم است جدولی را تکمیل کنید؟ آیا لیستی از لغات وجود دارد که از بین آنها باید انتخاب کنید؟ چند چیز را باید نامگذاری کنید؟ و مانند آن. بنابراین وقتی به شما گفته می شود که جواب سه کلمه ای است، دقیقاً سه کلمه در جواب بنویسید چون در صورت نوشتن دو یا چهار کلمه در جواب، نمره 0 برای شما منظور می شود.

            برای روشن شدن موضوع، سناریوی زیر را بعنوان مثال در نظر بگیرید:

گوینده در نوار می گوید:

"Well, if you are dieting, try to avoid fruits with lots of fructose like watermelon, mango, peaches or grapes."

سوال این است:

"Name 2 fruits a person on a diet should not eat".

جواب ممکن است: watermelon, mango یا "mango, peaches" یا هر ترکیبی از دو  قلم میوه ذکر شده باشد اما هرگز سه یا چهار قلم نخواهد بود. هر کس که در جواب بنویسد: "just in case" یا watermelon, mango, peaches, grapes برای این سوال نمره ای نخواهد گرفت.

نکته: وقتی لغات شمارش می شوند، a و the هم به عنوان یک کلمه شمارش می شوند.

دسته بندی کردن سوالات

            سوالات Listening در هر قسمت به گروههایی تقسیم شده است. بنابراین هر زمان شما به گروههایی شامل 4 یا 5 سوال جواب می دهید که قبل از هر گروه از سوالها 20 تا 30 ثانیه زمان سکوت خواهد بود. اولین کاری که هنگام پخش شدن نوار باید انجام دهید این است که بفهمید کدام گروه از سوالها را باید جواب بدهید. بعنوان مثال وقتی گفته می شود "به سوالات 1 تا 4 نگاه کنید" به این معنی است که شما 20 ثانیه زمان دارید که به این سوالات نگاه کنید. بنابراین به سراغ سوالات بروید، آنها را ببینید و زیر کلمات کلیدی آنها خط بکشید. کلمات کلیدی عبارتند از کلماتی که ایده اصلی سوال را در خود دارند. آنها به شما کمک خواهند کرد که حدس بزنید چه چیزی خواهید شنید؟ ارقام، ساعات، اسامی، مکانها و چیزهای دیگری از این قبیل. زیر سوال 4 یک خط بکشید. این باعث می شود شما در زمان مشخصی که دارید، از آن گذر نکنید.

سپس شما قطعه ای از یک عبارت را خواهید شنید و به سوالات 1 تا 4 به ترتیبی که می شنوید، جواب خواهید داد. این یعنی اینکه شما توانایی داشته باشید در حالیکه در حال نوشتن جواب یک سوال هستید، همزمان سوال بعدی را نیز بشنوید. بعد از آن، نوار گروه دیگری از سوالات را برای شما مشخص خواهد کرد و شما همان روش قبل را تکرار خواهید کرد. این تکنیک دسته بندی سوالات، بسیار موثر است چون شما را قادر می سازد که در یک زمان مشخص روی یک گروه مشخصی از سوالات تمرکز کنید و لذا آنها را بیشتر تحت کنترل خود خواهید داشت.

حواس پرتی

            با صداهای مختلفی که می شنوید، گیج نشوید. نوار از صداهای مختلفی استفاده می کند. صدای افراد جوان، پیر، مرد و زن و یا حتی لهجه های مختلف مثل استرالیایی، انگلیسی، آمریکایی، ژاپنی و غیره. صدای موجود در پس زمینه نیز متفاوت است. ممکن است صدای فرودگاه، کافی شاپ، خیابان، سالن سخنرانی دانشگاه و ... باشد. برای آن آماده باشید و اجازه ندهید که این صدا، حواس شما را پرت کند چون این دقیقاً چیزی است که آنها می خواهند. صداهای مزاحم را نشنیده بگیرید و به دنبال جوابها باشید.

به صورت ویژه گوش کنید

            وقتی در حال گوش کردن هستید، به دنبال توضیجات و جزئیاتی مثل تاریخ، مکان، شماره تلفن، ساعتهای باز بودن مکانها، سال، وسیله های حمل و نقل (ماشین، دوچرخه، قطار و ...) باشید. اگر آنها را شنیدید اما نمیدانستید که محل استفاده از آنها کجاست، آنها را در حاشیه دفترچه سوال Listening یادداشت کنید. بعداً شما وقت خواهید داشت که جوابهای خود را بررسی کنید. به سراغ سوالی که نتوانسته بودید جواب بدهید بروید و ممکن است آنهایی که در حاشیه یادداشت کرده اید، پاسخ سوال باشند.

همزمان با شنیدن، جواب بدهید

            دلیل اینکه وقتی می شنوید، جواب بدهید این است که شما سریعاً جملات را وقتی شنیدید، فراموش خواهید کرد. دلیل آن هم استرس، زبان بیگانه، ناپایدار بودن جریان اطلاعات و چیزهایی مانند آن باشد. بعد از شنیدن سه جمله، شما قادر نخواهید بود که اولی را تکرار کنید. این بدان معنی است که وقتی هر قسمت از آزمون Listening به پایان رسید، شما قادر نخواهید بود که جوابها را به یاد آورید. بنابراین وقتی شنیدید، جواب بدهید و هیچ چیزی را به بعد موکول نکنید.

رو به جلو پیش بروید

            بدترین چیز در این زمینه این است که شما بصورت سلسله مراتبی، در هنگام پاسخگویی، جوابها را از دست می دهید. یعنی شما یک جواب را از دست می دهید، بعدی را از دست می دهید و همینطور ادامه پیدا خواهد کرد. برای جلوگیری از این رخداد، همیشه دو سوال را زیر نظر داشته باشید. ممکن است گیج کننده به نظر برسد، اما با کمی تمرین برایتان طبیعی خواهد شد و به شما کمک زیادی خواهد کرد. حتی اگر پاسخ یک سوال را از دست دادید، به از دست دادن آن رضایت دهید و به سراغ سوال بعدی بروید وگرنه سوال بعدی را هم از دست خواهید داد.

نشانه ها و سرنخها را بدانید

            جواب معمولاً بلندتر و واضح تر تلفظ می شود و شنیدن و فهمیدنش آسانتر است. اگر چیزی را به وضوح نشنیدید (مثل قورت دادن کلمات توسط گوینده یا نجوا و پچ پچ ها) ممکن است جواب در آن قسمت نباشد. با کمی تمرین متوجه تفاوتها خواهید شد. یک نشانه برای جواب، این است که شما تکرار یک کلمه را بشنوید، نحوه املاء یک کلمه گفته شود، یا یک رقمی که دیکته می شود را بشنوید.

املاء و هجی

            همانطور که مشخص است، بخش هجی لغات از آزمون Listening ساده نیست و نیاز کمی تمرین دارد تا برای آن آماده شوید. از کسی بخواهید تا اسم شهرهایی که در زیر آورده شده است را برای شما بخواند و هجی کند و اگر به تنهایی تمرین می کنید، ابتدا آنها را هجی کنید و ضبط کنید و بعد برای خود پخش کنید. این کار را در مورد شماره تلفنهایی که آورده شده است هم انجام دهید. این تمرین خوبی است و اعتماد و اطمینان شما را بیشتر خواهد کرد.

نکته: در اعداد، بعضی اوقات در نحوه هجی کردن دو صفر پشت سر هم "00" به جای "Double Zero" ، "Double O" گفته و خوانده می شود.

Cities

Antananarivo, Brazzaville, Conakry, Gaborone, Johannesburg, Kinshasa, Libreville,  Lilongwe,  Mogadiscio, Ouagadougou, Windhoek, Islamabad, Rangoon,  Ascension, Vancouver, Al Minuya, Qandahar,  Jharkhand

Numbers

423-5207-0074,  628-2087-2311,  5167-832-0155,  8746-221-0302  5337-298-0132,  5900-231-7621,  4348-663-980,  11-267-55410,  101-9020-7624,  413-2567-9011,  782-6721-0412,  479-2001-6792,  821-6283-1382,  492-5241-8921,  941-2042-9142,  871-5466-0098,  917-5422-3333,  244-1449-2100

انواع تکالیف Listening

            قول من را به خاطر دارید؟ هیچ نکته شگفتی در IELTS  وجود ندارد. جدول زیر به شما انواع تکالیفی که ممکن است در دفترچه سوال Listening وجود داشته باشد را به شما نشان می دهد. انواع مختلفی از تکالیف که با دستور العملهای متفاوت وجود خواهند داشت. بنابراین اگر شما الان آنها را ببینید و به خاطر بسپارید، بعداً در زمان صرفه جویی خواهید کرد. البته شما با تمامی این موارد در امتحان خود مواجه نخواهید شد و این جدول ممکن است کمی خسته کننده به نظر برسد اما توصیه من این است که الان با آنها آشنایی پیدا کنید نه اینکه صبر کنید تا وقتی پیش آمدند، شما را غافلگیر کنند.

نوع تکلیف

چه کاری باید انجام بدهید؟

دستور العمل ذکر شده در دفترچه سوال

انتخاب کردن تصویر

بین سه یا چهار تصویر، تصویری را که بیشتر توضیحاتی که در نوار شنیده اید را در بر می گیرد.

دور حرف مربوط به آن عکس یک دایره بکشید.

پاسخگویی به سوالاتی با چند جواب

یک سوال با چند (سه، چهار یا پنج) جواب خواهد داشت که شما باید گزینه صحیح را انتخاب کنید. (بعضی وقتها بیشتر از یک جواب را باید انتخاب کنید)

دور حرف مربوط به پاسخ صحیح یا دور پاسخ صحیح را خط بکشید.

پاسخگویی به سوالاتی با جوابهای کوتاه

پاسخگویی با سه کلمه عیناً مثل آنچه در دستورالعمل سوال ذکر می شود

جای خالی یا جدول را با بیشتر از سه کلمه برای پاسخ هر سوال پر نکنید. حداکثر سه کلمه استفاده کنید.

تکمیل کردن یک جمله

جمله را با آنچه که می شنوید تکمیل کنید.

جای خالی را در جمله با حداکثر سه کلمه برای پاسخگویی تکمیل کنید.

تکمیل کردن یک فرم

فرمی به شما داده می شود که باید جاهای خالی آن را پر کنید

برای پر کردن جاهای خالی حداکثر از سه کلمه برای هر پاسخ می توانید استفاده کنید.

تکمیل کردن نمودار یا جدول

یک جدول با چند جای خالی در آن به شما داده می شود و شما باید بر اساس آنچه که می شنوید، آن را تکمیل کنید.

برای پر کردن جاهای خالی حداکثر از سه کلمه برای هر پاسخ می توانید استفاده کنید.

True / False / Not Given

یک توضیح  که یا درست است، یا غلط است یا اطلاعاتی در خصوص آن در عبارت مربوط به آن داده نشده است و شما باید در خصوص انتخاب یکی از این ها بر اساس آنچه شنیده اید، تصمیم گیری کنید.

پاسخگویی با True یا False یا Not Given

پر کردن جاهایی خالی

چند جمله با تعدادی جای خالی وجود دارد که شما باید آنها را با کلمات درست پر کنید که یا آنها را از لیستی که وجود دارد انتخاب خواهید کرد یا بر اساس آنچه شنیده اید، باید کلمات را در آنها قرار دهید.

برای پر کردن جاهای خالی حداکثر از سه کلمه برای هر پاسخ می توانید استفاده کنید.

نامگذاری نمودارها یا نقشه ها

نوشتن توضیحاتی با یک تا سه کلمه برای قسمتهای مختلفی از یک نمودار یا یک نقشه بر اساس آنچه که می شنوید

نمودار یا نقشه را با یک تا سه کلمه در فضاهای مشخص شده خالی نامگذاری یا تکمیل کنید.


حذف کردن

            وقتی شما با سوالات چند گزینه ای مواجه می شوید، حذف کردن یک تدبیر خوب خواهد بود. معمولاً یک جواب صحیح وجود دارد مگر آنکه دستورالعمل سوال، چیز دیگری را عنوان کرده باشد. این تکلیف خیلی شبیه به تکلیف True / False / Not Given است. شما باید در خصوص هر انتخاب در سوالتان تصمیم گیری کنید که آیا صحیح است؟ غلط است؟ یا اطلاعاتی در خصوص آن در متن داده نشده است و وقتی تصمیم گیری کردید، پاسخی که صحیح است را انتخاب خواهید کرد. اگر True درست است، بنابراین False یا Not Given صحیح نخواهند بود و  می توانند حذف شوند. به خاطر داشته باشید بر اساس دستورالعملی که در سوال داده شده است، ممکن است از شما خواسته شده باشد که انتخاب کنید: کدامیک صحیح است؟ یا کدامیک صحیح نیست؟ به این دو مورد کاملاً دقت داشته باشید.

تدبیری برای پر کردن جاهای خالی

            به کلمات کناری جاهای خالی دقت کنید تا بفهمید چه چیزی در جالی خالی از قلم افتاده است؟ یک اسم؟ یک صفت؟ یا یک فعل؟ بعنوان مثال اگر یک اسم قبل از جای خالی باشد (مثل جمله The boy is ...) بدین معنی است که شما نیاز به یک صفت خواهید داشت: (The boy is small) یا یک فعل: (The boy is smiling). وقتی یک جای خالی را پر می کنید، کلمه ای که یافته اید را در جای خالی بنویسید و کل عبارت را بخوانید و ببینید آیا دارای معنی است یا خیر؟

سوالات گیج کننده

            این سوالات ممکن است از کلمات مختلفی که دارای معانی یکسانی هستند استفاده کنند تا شما را گیج کنند و ممکن است مترادفها را بیان کنند. مثلاً در نوار گفته می شود:

 " All the candidates have to fill an application form"

 و سوال این است:

"The candidates must fill an application" - is it True, False or Not Given?"

جواب سوال True است چون Have to و Must یک معنی می دهند.

مواظب تله ها باشید

تله شماره یک: تغییر جهت غیر منتظره

            ممکن است شما بشنوید که گوینده شروع به صحبت در موردی می کند و ناگهان با یک چیز کاملاً متفاوتی صبحتهایش را ادامه می دهد. این یک تله است و مراقب باشید که در آن گرفتار نشوید. قانون این قسمت به این صورت است: آخرین کلمه در نظر گرفته شود. مثلاً اگر شنیدید که گوینده می گوید:

 "I want to visit that gallery on Monday. No, wait, I've just remembered that it is closed on Monday, so I will go on Wednesday."

و سوال این باشد: When?، بنابراین جواب صحیح Wednesday است و Monday یک تله است.

تله شماره دو: عمومیت دادن

            ممکن است شما بشنوید که گوینده، یک لیستی از چند چیز را بیان می کند و بعد همه آنها را در یک کلمه بیان می کند. مثلاً:

"Well, I like to swim, hike, and camp - to be involved in outdoor activities."

اگر سوال این باشد:

"What kind of activities..."

جواب صحیح Outdoor است نه swimming, hiking, camping.

تله شماره سه: انتخاب جوابهای صریح

            انتخاب جوابهای صریح می تواند یک تله باشد (و عموماً هم هست). مثالهای زیر موضوع را روشن می کند:
گوینده می گوید:

"This course is a must for all first year students, excluding foreign students".

سوال این است: "All the first year students have to take this course",

جواب باید False یا (F) باشد چون اینجا یک استثناء وجود دارد و آن foreign students است. جوابهای صریح که معنای "بدون استثناء" در آنها وجود دارد مشکوک هستند و به شما هشدار می دهند که دقت بیشتری بکنید.

گرامر را چک کنید

            اگر پاسخی که شما می دهید از نظر گرامری مشکل داشته باشد می تواند پاسخ صحیح نباشد. چک کردن گرامر در پاسخها می تواند به شما ایده بدهد که آیا پاسخ شما صحیح است یا نه؟ مخصوصاً در خصوص سوالاتی که مربوط به پر کردن جاهای خالی یا تکمیل کردن جملات هستند.

از زمان خود عاقلانه استفاده کنید

            در طول زمان آزمون، شما زمان کوتاهی بین هر عبارت خواهید داشت. از آن برای چک کردن و کامل کردن پاسخهایتان استفاده کنید.

پاسخها را با زیرکی منتقل کنید

            شما بعد از 20 دقیقه زمان برای آزمون Listening، 10 دقیقه زمان اضافه برای انتقال جوابها از دفترچه سوالات به برگه پاسخنامه خواهید داشت و شما باید از این زمان به زیرکی تمام استفاده کنید. برگه پاسخنامه دو رو دارد. بنابراین اطمینان حاصل کنید که در روی مربوط به Listening جوابها را منتقل می کنید نه در روی مربوط به Reading. اول تمامی پاسخها را از دفترچه سوال به برگه پاسخنامه منتقل کنید و به توصیه های زیر توجه کنید:

     - برای سوالات چند جوابی، یا چند تصویری، فقط حرف مربوط به پاسخ را در برگه پاسخنامه بنویسید.

     - برای سوالات تکمیل یک جمله، فقط پاسخ تان را منتقل کنید نه کل جمله را.

     - برای سوالات True / False / Not Given فقط T، F یا NG  را بر اساس آنچه که صحیح است منتقل کنید. (توضیح من: از True، False یا Not Given به صورت کامل هم میتوان استفاده کرد).

     - برای سوالات پر کردن جاهای خالی، فقط کلمه ای که برای پر کردن جای خالی استفاده کرده اید را منتقل کنید.

     - برای جوابهایی که بصورت خلاصه نوشته اید، صورت کامل آنها را منتقل کنید. مثلاً اگر نوشته اید Prof. advise باید بنویسید Professor advise.

     - بررسی کنید که تمامی پاسخها واضح و قابل فهم باشند.

حالا اگر سوالاتی جا مانده اند که جواب نداده اید، وقت خوبی است که پاسخ آنها را حدس بزنید.

تمرین! تمرین! تمرین!

      من قویاً توصیه می کنم که شما از تمامی نکات گفته شده موقع تمرین کردن استفاده کنید. هنگام تمرین کردن، شما نیاز به منابع صوتی خواهید داشت که میتوانید در سایتهای زیر آنها را پیدا کنید:

http://elc.polyu.edu.hk/IELTS/ - take it online, or print the booklet
 http://www.esl-lab.com/ - for this one you will need Real Audio Player http://www.international.holmesglen.vic.edu.au - download the sample, print booklet
http://esl.about.com/cs/toefl/a/a_ielts_2.htm

این نمونه های Listening را گوش کنید و نکات ذکر شده را هنگام پاسخگویی به سوالات در مورد آنها به کار ببندید. این تنها راهی است که می توانید واقعاً به تاثیری که این نکات دارند، پی ببرید. همچنین می توانید یک نمونه سوال را چندین بار گوش بدهید تا تکنیک های مختلفی را تمرین کنید.

خوب این هم از Listening. هفته آینده به امید خدا میریم سراغ Writing. تا هفته آینده، بدرود.چشمک

 

/ 11 نظر / 58 بازدید
نمایش نظرات قبلی
Joe

قربونت مهندس جان [گل] شرمنده میکنید ما رو [خجالت] خوش به حالتون به خدا. عجب گرفتاری شدیم با این همه کار و بدبختی یکی نیست بگه آخه استرالیا رفتنت چی بود آخر عمری گرفتار درس و مدرسه و امتحان کردی خودت رو باز... [چشمک]

دونده

سلام مهندس.ممنون بابت خوش قولی‌تان. این چه جوابیه به مهندس ارنست دادی.میخوای من بگم استرالیا رفتنت چی بود؟استرالیا رفتنت این بود که از این همه کار و بدبختی راحت بشی.واقعا درک میکنم برای آقایون خیلی سخت تره استرس مسئولیت زندگی و ساختن دوباره یه زندگی در یک جای ناشناخته اما فقط کسایی که از موانع نترسند میتونند در مسابقه برنده بشن.موانعی که مانده رو نشمار موانعی که پشت سر گذاشتی رو نگاه کن. از تاریخ بعدی امتحانت چیزی ننوشتی.دعای خیر همه منتظرای آیلتس پشتت است با این کاری که کردی.بازم ممنون[خداحافظ]

امیر

دوست عزیز توام خودتو سرویس کردیا با این ایلتس! باباجون اگر هر چیزی بخواهد اینقدر طول بکشد که بهتر است مهاجرت نکنی - همین جا تو این مملکت بشین کلاه مردمو ورداری. آخه 5 ساله درگیر ایلتسی !!!

هلیا

[گل]واقعا عالی بود خیلی مفید دستتون درد نکنه موفق باشین [گل]

Joe

از دوستانی که تشکر کردند ممنونم. اميدوارم واقعاً به درد بخوره. امیر جان شما هم خودت رو خیلی ناراحت نکن. من به قول شما 5 ساله درگیر آیلتس هستم شما چرا ناراحتی؟ چون من تا جائیکه یادم میاد هنوز یکسال هم نشده که درگیر آیلتس هستم و اگر میخواستم به روش کلاه برداری توی این مملکت زندگی کنم تا حالا بار خودم رو بسته بودم و تصمیم نمی گرفتم حالا که کلاه کسی رو بر نمیدارم، حداقل مهاجرت كنم و برم جايي كه كلاهم رو برندارند!! راستي ميشه ازت بپرسم شما كه در مطلب Shock از من پرسيده بودي در ايران چطور و كجا ميشه امتحان آيلتس داد، چي شده كه حالا يك طوري كامنت گذاشتي انگار كه 30 ساله اونور آب داري زند گي ميكني؟[لبخند]

آنا

سلام. من میخوام برای ایلتس اماده بشم و فقط 2 ماه فرصت دارم . میخواستم ببینم که ایا راهی هست که من بتونم خودمو برسونم . زبان من در حد متوسط هست یعنی خوبه. لطفا کمکم کنید. اگه ممکنه برام ایمیل بزنید ممنون

سعید

واقعا عالی بود خیلی مفید دستتون درد نکنه

الهام

خیلی ممنون از اطلاعات مفیدتون خیلی کاربردی بود

علی

ممنونم خیلی عالی بود فقط می خواستم شمارو راهنمایی کنم که گول این وکیلای مهاجرتی را نخورید مثل من که خانم هلیا بایگان پولم را خورد و دریغ از کار0 بازم ممنونم