خشونت به بهانه یک فیلم

شنبه گذشته شهر سیدنی شاهد تظاهرات عده ای افراطی بود که تظاهرات و شعار دادن هاشون رو با خشونت همراه کردن، طوری که توی روزنامه ها و اخبار به جای راهپیمایی، بهش riot یا شورش میگن! این شورش به بهانه همون فیلمی هست که میگن توش به پیامبر اسلام توهین شده و داستانهای غیر واقعی رو بهش نسبت داده اند و به همین دلیل، یک عده احمق توی یک روز تعطیل و دقیقاً در شلوغترین زمان که مردم با خانواده هاشون مشغول خرید در یکی از بزرگترین مراکز خرید شهر هستند و همچنین در یکی از پارکهای بزرگ شهر، مشغول راهپیمایی اعتراض آمیزشون میشن و در حین این راهپیمایی که بدلیل خشونت آمیز بودنش، منجر به دخالت پلیس میشه، میزنن 6 تا پلیس و ده نفر آدم دیگه رو مجروح میکنن و به تعدادی مغازه و ماشین پلیس هم خسارت وارد میکنن! خبر و عکسهاش رو میتونید از اینجا بخونید.

 متاسفانه یک عده "انسان نما" ازشون رفتارهایی سر میزنه که مابقی آدمها، این نوع رفتار و عملکرد اونها رو به حساب بقیه میذارن و متاسفانه شباهت شکل و شمایل ظاهری ماها هم در اکثر اوقات ما رو هم جزء اون گروه قرار میده و ناخودآگاه مورد سوال بعضی از رفقای این طرفی و یا اونهایی که یک کمی دل و جرأت بیشتری دارن واقع بشیم که: اینها منظورشون چیه و چرا اینطوری میکنن؟ و چرا از این راه؟ حالا بیا و توضیح بده! و اینطوری میشه که بعضاً میتونی از روی کامنتها، لایک ها و دیسلایکهایی که روی مطالب می زنن، علیرغم اینکه به زبون نمیارن، ولی بتونی بفهمی که تفکر این مردم در خصوص بعضی گروه های ساکن در این جزیره چیه! واقعاً باید تاسف خورد به حال این جماعت با این حرکات غیر منطقی و وحشیانه شون، خودشون هم نمیدونن میخوان چی رو ثابت بکنن؟ حتی اگر ازشون دلیلش رو بپرسی، می بینی که حتی فیلم رو هم ندیده اند و صرفاً به خاطر گرفتن یک sms و یا پیغام توی فیس بوک و تویتر که تحریکشون کرده، ریختن توی خیابون!

راستش من از یکسری مسائل سر در نیاوردم و این شد که گفتم بیام اینجا و این مطلب رو بنویسم و ببینم بقیه چی ممکنه فکر بکنند؟

اولین چیزی که ازش سر در نمیارم در مورد فیلمه. اون فیلم نه توسط کمپانی فیلم سازی مشهوری ساخته شده و نه اینکه آدم مشهوری کارگردانی و تهیه کنندگی اش رو کرده و نه هیچ چیز دیگه ای. بیشتر شبیه به این میمونه که یک نفر که یک کمی از فیلم سازی و ادیتوری سر در میاره توی خونه اش با کمک چند نفر دیگه یک فیلم بسازه و به هر کدوم از شخصیت های فیلمش هم یک اسمی بده و بعدش هم آپلودش کنه توی یوتیوب! خوب حالا این میشه اهانت به یک شخص مقدس که به خاطرش این کارها به این وسعت از یک عده سر بزنه که حتی تا مرز آدمکشی و قتل یک عده بیگناه که هیچ ربطی به اون فیلم و عواملش ندارن پیش بره؟ و یا دلیلی برای خسارت وارد کردن به اماکن عمومی و مجروح کردن و ترسوندن یک عده آدم بیگناه؟ اصلاً به فرض اینکه بر اساس مواردی که توی اون فیلم بهش اشاره شده، دلیلی برای اعتراض داشته باشی، کدوم منطق این رو حکم میکنه که بریزی توی شهر و با اون حرکاتت باعث وحشت یک عده خانواده و بچه بی گناهی بشی که اومدن روز تعطیلشون رو خرید بکنند یا خوش بگذرونند!؟ تازه جالب قضیه اینه که بیشتر صحنه هایی که در اون فیلم بهش اشاره شده، از منابعی گرفته شده که خود همین گروه هم به اون منابع اعتقاد دارند! اونهایی که فیلم رو ندیده اند میتونن از اینجا ببیننش.

دومیش باز هم در مورد فیلمه. میگن این فیلم توی امریکا ساخته شده که البته درست هم هست و از اینجا میتونید بخونیدش که توسط چه کسی و کجا ولی سوال اینجاست که مگه فیلم محمد رسول ا... هم در همون کشور ساخته نشده؟ چرا برای ساختن اون فیلم از اون کشور تشکر نشده و ازش تعریف و تمجید نشده (ولی جالب اینه که در اعیاد و مناسبتها از خودش و موزیکش استفاده میشه!) و یا مثلاً هیچوقت نرفتن توی یک کشوری در سفارت امریکا رو بزنن و از سفیرش برای اینکه اون فیلم ساخته شده تشکر بکنن ولی حالا اگر یک فیلم دیگه ای به یک نحو دیگه ای در همون کشور ساخته شده باید ریخت و هر کسی که به اون کشور به نحوی ارتباط داره رو کشت و داغون کرد!؟

سومین چیزی که من متوجه نمیشم، اینه که چرا این جماعت با این طرز تفکر و رفتارشون بلند شدن این همه راه رو کوبیدن و اومدن این سر دنیا؟ اومدن به دموکراسی و آزادی برسن؟ اتفاقاً خیلی هم خوبه ولی معنی آزادی و دموکراسی این نیست که هر غلطی که توی مملکت خودت میکردی رو اینجا به بهونه وجود داشتن آزادی و دموکراسی بتونی وسیعترش و بدترش رو انجام بدی و کسی بهت حرفی نزنه! سخنان فرماندار ایالت نیو ساوث ولز مرتبط با این قضیه رو میتونید از اینجا ببینید که توش به یک سری تفاوتهایی که این نوع راهپیمایی با بقیه راهپیمایی هایی که توی این مملکت تا به حال انجام شده اشاره میشه!

چهارمیش و از همه بدترش این عکسه! آخه نفهم! تو اون پلاکارد رو با اون شعار دادی دست اون بچه سه یا چهار ساله ات و بعدش هم داری با افتخار ازش با موبایلت عکس می گیری!!؟ خوب تو که اعتقادت اینه و داری این روش رو از الان به بچه ات تعلیم میدی که هر کی مخالفت بود یا بهت اهانت کرد رو باید بکشی و با این نوع اعتقادات بزرگش میکنی، چرا تو همون کشور خودت که همه با همین روش و اعتقادات دارن زندگی میکنن نموندی؟ مشکلت چی بوده و اصلاً اومدنت به اینجا به چه دلیلی بوده و دنبال چی بودی!؟ حاضرم شرط ببندم اگر ازش سوال کنی دلایل مهاجرتت به اینجا چی بوده یکی از جوابهاش "فراهم کردن آینده بهتر برای بچه هام" هست! اونوقت اینطوری میخواد آینده بهتری رو برای بچه اش فراهم بکنه! تو حتی اونقدر نفهم هستی که نمیدونی اینجا برای مادر و تربیت فرزند تعریف دیگه ای قائل هستند و وقتی این حرکت رو انجام میدی، نتیجه اش این میشه و پلیس می افته دنبالت تا پیدات کنه و دلیل این حرکت احمقانه ات رو بفهمه. شاید هم منتهی به گرفتن صلاحیت حق نگهداری و تربیت بچه ات بشه!

چی بگم والا... من که هر چی فکر میکنم به نتیجه ای نمیرسم فقط این رو میتونم بگم که معنی وجود آزادی و دموکراسی در یک کشور این نیست که هر کسی هر غلطی خواست بکنه، هر خرابکاری و زد و خوردی خواست بکنه، هر قانونی رو زیر پاش بذاره و کسی هم کاری به کارش نداشته باشه و برای همین دلیل هم بلند شده باشه این همه راه رو کوبیده باشه اومده باشه اینجا و بعدش هم اگر این کارها رو کرد و باهاش برخورد شد بگه اینجا یک کشور آزاده و دموکراسی وجود داره و شما نباید این رفتار رو با ما بکنید! رو که نیست!

/ 15 نظر / 172 بازدید
نمایش نظرات قبلی
عباس

دوست عزیز اونیکه شما فکر میکنی اسمش منطق هست و اونیکه اونها فکر میکنند تعصبه در تعصب مکانی برای تعقل نیست .

رامین

سلام متاسفانه بی منطقی و تعصب رو نمیشه از ذهن اینجور آدمها دور کرد. فکر میکردم نسل اینجور آدم ها حداقل اونجا دیگه کنده شده باشه ولی متاسفانه اونجا هم هستند و آبروریزی میکنند .[ناراحت]

امین

درود. واقعاً از متنت لذت بردم. جانا سخن از زبان ما میگویی. واقعاً هیچ چیز دیگه ای نمی تونم به پستت اضافه کنم. بسیار عالی بود. پیروز باشی. امین از سرزمین کوالا

شری

با سلام. متاسف شدم از این که نیمی از جوانان امروز انقدر متعصب و احمقند که شما اشاره کردید و نیمی دیگر انقدر بدون بصیرت و درک سیاسی. تمام مشکل شما بر میگرده به این که بینش سیاسی ندارید و متاسفانه نمیتونید مسائل جهان رو به درستی درک کنید. پروژه اسلام ستیزی که قریب به بیش از پنجاه سال است توسط سرمایه داران و صهیونیزم پیاده شده، به این معنی نیست که اسلام را نابود کنند. مگر اسلام چه آش دهن سوزیست که بخواهد به سرمایه داری ضربه بزند و آنها هم در صدد نابودی آن بر آیند؟!! اسلام ستیزی در واقع یعنی مسلمان ستیزی. و این تنها به همین روش امکان پذیر بوده که میبینید. با "مادون انسان " جلوه دادن مسلمانان. حال سوال این است. چرا مسلمانان؟ چرا باید امریکا برای مادون انسان نشان دادن مسلمانان این همه سال سرمایه گذاری کند؟ فکر کنم دیگه جواب این سوالو هر بچه دبستانی ای بفهمه. مشکل اصلی شان سر پول است. و نفت. و قدرت. اگر هر امریکایی، هر اروپایی، و کلا هر فردی که در یک کشور پیشرفته زندگی میکند، راجع به عربها و مسلمانان و در کل مردم خاورمیانه دید درست و واقعی ای داشته باشد و آنها را به چشم مردمی عقب مانده و وحشی نبیند، دیگر

ساناز

ببخشید اینها ایر انی بودن یا مسلمون های ملیت های دیگه هم بودن؟پوشش خانومه به نظر ایرانی میاد

آرش

درود، آقا دقیقا من هم همین ها رو می خواستم بگم! ممنون از این که حق مطلب را ادا کردی[گل]

علی

جالبتر از همه اینه که 99 درصد این مومنان متعصب اصلا این فیلمو ندیدن!

احمد

متاسفانه کشور های مسلمان نشین و به تبع اون امت مسلمان از دموکراسی و آزادی اجتماعی از درون هیچ بویی هنوز نبردن...اروپایی ها 300 سال پیش،روسیه 100 سال پیش تونستن بین مذهبشون و عامه اجتماع مرزبندی کنن ،حالا کو تا امت اسلام به اونجا برسن!!

بهار

حكومت ما هيچ چي كه نداشت حداقل چشم مردم رو باز كرد و از تعصبشون كمتر كرد هرچند هنوز هم خيلي اينطور داريم. مثلا خود من به خاطر اينكه تو پستم نوشتم گريه كنيد مسلمونا چقدر بد و بيرا كه نشنيدم چه برسه به اين فيلم. جالب بود كه فيلم مي خواست بگه اينها وحشي هستند و واقعا چه وحشي گري بعد اين فيلم راه افتاد!!![افسوس]

اورایاد

سلام به جو عزیز اوضاع که خوبی خبری ازت نیست