آخر دنیا... استرالیا

قصه مهاجرت و خاطرات من

سوال خصوصی میپرسی!؟

سلام

مدتیه که فکر راه اندازی این قسمت توی وبلاگم به سرم زده. راستش نمیدونم کار درستی هست یا نه و اینکه نتیجه اش چی بشه، اما خواستم راهش بندازم تا نتیجه اش رو ببینم.

همه مون میدونیم که در این فضای مجازی، بعضی ها سوالاتی دارند که اونها رو در قالب یک کامنت خصوصی مطرح می‌کنند. دلیل خصوصی مطرح شدن این سوالها گاهی به خاطر ماهیت خود سوال هست و گاهی هم به خاطر نوع عکس العملی که دیگران نسبت به سوال نشون میدن (که با خوندن کامل این مطلب منظورم رو متوجه خواهید شد) و دلیل عدم پاسخگویی به این تیپ کامنتها و سوالات هم میتونه شامل این موارد باشه:
- اعتقاد خود نویسنده وبلاگ به اینکه سوال خصوصی، مربوط به موضوعهای خصوصی یک فرد هست و دلیلی نداره از شخص سومی درباره مسائل خصوصی سوال بشه
- نوع تنظیمات بعضی از سرویس دهندگان وبلاگها که امکان پاسخگویی به کامنت خصوصی رو ندارند، یا اینکه اگر هم قصد پاسخگویی باشه، باید یک کامنت ثبت شده به صورت خصوصی، به صورت عمومی منتشر بشه که امکان پاسخگویی و درج پاسخ براش فراهم بشه که خوب در این حالت دیگه بحث خصوصی بودن اون کامنت از بین میره
- بعضی مواقع امکان پاسخگویی به سوال خصوصی وجود داره اما کسی که سوال رو پرسیده، از خودش راه ارتباطی نذاشته که بشه بدون پابلیش کردن کامنتش به سوالش جواب داد.

اما چرا بعضی سوالها به این صورت پرسیده میشه با اینکه ماهیت سوال واقعاً خصوصی نیست و چه بسا سوال ساده ای هم هست که ممکنه سوال خیلی های دیگه هم باشه؟ این بر میگرده به همون عکس العمل دیگران نسبت به سوال که باعث میشه شخص، سوالش رو بصورت کامنت خصوصی مطرح کنه که قابل مشاهده توسط دیگران نباشه. شاید اگر یکی دوتا مثال بزنم موضوع روشن​تر بشه. سوالهایی مثل اینها:
- چطوری و از کجا میشه بلیت اتوبوس خرید؟
- برخورد دیگران در برابر خانمی که حجاب داره در خیابان و اماکن عمومی چطوریه؟
- نحوه پوشش خانمها برای امتحان آیلتس؟
و یک سوال دیگه در خصوص سرویس بهداشتی که چندین و چند صفحه در فروم مایگرنت هلپ در موردش بحث شده...

عکس العمل به سوال اول، مسخره کردن شخصی هست که سوال رو پرسیده که: ای بابا اینم دیگه پرسیدن داره؟ یا اینکه برای کسی که اینجا داره زندگی میکنه این سوال ممکنه خیلی پیش پا افتاده و ساده به نظر بیاد و پوزخندی هم به این سوال بزنه!
عکس العمل به سوال دوم، اینه که: تو که نگران این موضوع هستی اصلاً چرا میخوای مهاجرت کنی!؟ ممکنه جواب صحیحی هم باشه ولی اظهارنظرهای بعدی مردم رو به دنبال خواهد داشت...
اما بالاخره اینها هم سوال هستند و شخصی که داره اینها رو می​پرسه، گناهی مرتکب نشده اما به خاطر بعضی از این عکس العملها، ناچار میشه سوالش رو خصوصی بپرسه که شاید از دید دیگران مخفی بمونه و بتونه به جوابش هم برسه. البته جواب بعضی از این دست سوالها رو میشه در وبلاگها و فرومها پیدا کرد (شاید بدون حواشی!) اما خوب همونطور که گفتم این فکر برای این وبلاگ عین جرقه اومد تو مخ من و باید راهش مینداختم تا نتیجه اش رو بعداً ببینم.

سخن کوتاه کنیم و بگیم که برای دسترسی به این قسمت برای مطرح کردن سوالتون میتونید به بخش صفحات وبلاگ نگاهی بندازید. صفحه مربوط به بخش پرسش و پاسخ رو از اونجا میتونید پیدا کنید.

+ Joe ; ٧:۱٠ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٠/٩/۱٦
comment نظرات ()