آخر دنیا... استرالیا

قصه مهاجرت و خاطرات من

نحوه برگزاری امتحان IELTS به نقل از استاد زبانم

این توضیحات که در مورد نحوه برگزاری و چگونگی امتحان مینویسم، به نقل از استادم هست. هر وقت خودم امتحان دادم، تجربیات خودم رو هم براتون مینویسم:

امتحان ساعت 9 صبح با listening شروع میشه. 40 سوال در این قسمت وجود داره در 4 قسمت. شما برای جواب دادن به اونها 30 دقیقه زمان دارید که همزمان با گوش کردن به سوالات،‌باید جوابها رو در دفترچه سوال بنویسید. بعد از 30 دقیقه، 10 دقیقه زمان دارید که جوابهای داده شده رو به برگه جواب منتقل بکنید. برای آوردن نمره (بصورت تقریبی) در این قسمت، ااگر 16 سوال درست جواب بدین، 5 امتیاز - اگر 23 سوال درست جواب بدین، 6 امتیاز، اگر 30 سوال درست جواب بدین، 7 امتیاز و اگر 35 سوال درست جواب بدین، 8 امتیاز میارین.این قسمت برای آکادمیک و جنرال، یکسان هست. این قسمت رو حتماً باید با مداد جواب بدید.

بلافاصله بعد از این قسمت، نوبت به reading میرسه. در این قسمت هم 40 سوال وجود داره در 3 قسمت. 1 ساعت برای پاسخگویی زمان هست و شما همزمان که سوالات رو جواب میدین، باید در برگه پاسخنامه جوابها رو بنویسین و وقتی برای ترانسفر (مثل حالت قبلی) نخواهید داشت. این قسمت برای آکادمیک و جنرال فرق داره (سوالات آکادمیک سخت تره و باید لغات بیشتر و تخصصی تری رو بلد باشید). نمره آوردن در این قسمت(برای جنرال)  هم برای 15 پاسخ صحیح، 4 برای 23 پاسخ صحیح، 5 برای 30 پاسخ صحیح، 6 و برای 34 پاسخ صحیح، 7 خواهد بود. جوابهای مجاز در این قسمت عبارتند از یک حرف، یک عدد، یک کلمه و یا یک جمله حداکثر سه کلمه ای. این قسمت رو حتماً باید با مداد جواب بدید.

بلافاصله بعد از اون امتحان writing شروع میشه. در این قسمت دو task وجود داره که یک ساعت برای پرداختن به اونها زمان دارید. اولین task در قسمت اول بین آکادمیک و جنرال فرق میکنه. در آکادمیک شما باید در مورد یک نمودار، گراف و ...، توضیح بنویسین. برای جنرال، شما در این task باید یک نامه خطاب به کسی که گفته شده در مورد موضوع خواسته شده بنویسین. پیشنهاد میشه برای این قسمت 20 دقیقه وقت بذارید و بنظر میرسه که این task هم 20 درصد از نمره writing شما رو داره. باید 150 کلمه در این متن نامه یا توضیح تون قید بکنید. چون شما زمان کافی در امتحان نخواهید داشت، با تمرینهایی که میکنید میتونید تقریباً متوجه بشید که در هر خط چند کلمه مینویسید و بعد با ضرب کردن تعداد خطوط در کلمات بصورت تقریبی میتونید بفهمید که چند کلمه نوشته اید. در task دوم که برای آکادمیک و جنرال تفاوتی نداره شما باید یک انشاء بنویسید و عقیده مثبت یا منفی خودتون رو در مورد موضوعی که مطرح شده است بنویسید. این انشاء باید شامل 250 کلمه باشه و پیشنهاد میشه برای اون 40 دقیقه وقت بگذارید و بنظر میرسه که 40 درصد از نمره writing شما رو تشکیل میده. شما میتونید این قسمت رو با مداد یا خودکار جواب بدید و در برگه پاسخنامه براتون جای کافی برای نوشتن گذاشته اند.

speaking معمولاً در روز دیگری برگزار میشه و 15 دقیقه وقت دارید تا در مورد موضوعی که ازتون میخوان با مصاحبه کننده مصاحبه و صحبت کنید. نکات گرامری و تلفظ صحیح در این قسمت خیلی مهم هست.

در نوشته بعدی براتون منابعی که استاد داده رو مینویسم.

+ Joe ; ۳:۱۳ ‎ق.ظ ; ۱۳۸٧/۳/۳
comment نظرات ()