آخر دنیا... استرالیا

قصه مهاجرت و خاطرات من

چی چنده؟

سلام
به فکرم رسید یه خورده هم در مورد قیمتها و اینها بنویسم براتون. اما قبلش این رو بگم بهتون که مقایسه قیمتها در اینجا و ایران اصلاً چیزی رو براتون مشخص نمیکنه. شما هم مثل ما اول کار که تشریف بیارین اینجا، چون به قولی هنوز دارین ریال خرج می​کنین و کار و درآمد ندارین، ناخودآگاه همه قیمتها رو به ریال تبدیل میکنین و طبیعیه که بعضی چیزها رو بگین گرونه و بعضی چیزها رو بگین ارزونه. اما من به نظرم باید از یک فرمول دیگه استفاده کنین و البته این فرمول هم در واقع وقتی که درآمد باشه واقعی تر هست ولی درآمد رو هم میشه تخمینی حساب کرد که بسته به تخصص و رشته و کار هر کس، حدوداً چقدر در سال یا ماه عایدی به دست میاد. شما برای مقایسه قیمتها، باید ببینید که قیمت هر چیزی اینجا چه درصدی از درآمدتونه. بعدی ببینید عین همون چیز توی ایران چه درصدی از درآمدتونه. البته این فرمول بازهم دقیق نیست چون پارامتر کیفیت رو هم باید یک جوری بشه توش لحاظ کرد ولی با فرض برابری کیفیت، بنظرم این راه بهتر جواب میده تا ضرب کردن قیمت دلار و تبدیلش به ریال. مثلاً شما اگر اینجا هفته​ای 450 دلار اجاره منزل میدین، معنی​اش این نیست که هفته ای 450 هزارتومن و بنابراین ماهی یک میلیون و دویست، سیصد هزارتومن دارین اجاره میدین و در ایران مثلاً دو میلیون تومن درآمد داشتین پس ای بابا! چقدر گرونیه! چیزی نمیونه که! نخیر، اینطوری نیست. شما فرض کنید اینجا یک شغلی دارین که ماهی 5000 تا درآمدتونه، 1200 تاش رو بابت اجاره میدین. یعنی تقریباً یک چهارمش رو. امیدوارم که منظورم رو رسونده باشم که شما هر هزینه ای رو اینجا به نسبت درآمدی که خواهید داشت بسنجید. البته طبیعیه که اولش اینطور نیست، کما اینکه برای ما هم اینطور نبوده و هموطور که گفتم اول کار که دلارهای بی زبون که با تبدیل ریال هایی که بابتش از صبح تا شب جون کنده شده و عرق ریخته شده رو خرج می​کنیم، خواه نا خواه درگیر اون ضرب و تقسیمهای کذایی میشیم.
القصه، قیمتها رو بگم... اینجا شما کالاها رو با یک طیف نه چندان گسترده​ای از نظر قیمت میتونید توی فروشگاههای مختلف و محله​های مختلف پیدا کنید. بنظرم عمده​ترین نیاز، نیاز خورد و خوراک هست و ما هم تا حالا بیشتر موارد خریدمون، موارد خوراکی بوده که همونها رو براتون می​نویسم. شاید بعداً تکمیل​ترش کردم:

  • خوراکی​ها

نان تست                                        یک بسته 700 گرمی         2.24 دلار
نان لبنانی (شبیه تافتون خودمون)      یک بسته 500 گرمی          2.99 دلار
پاستا                                             یک بسته 500 گرمی         1.99 دلار
ماکارانی                                         یک بسته 500 گرمی         1.65 دلار
بیسکویت ویفر                                 یک بسته 125 گرمی         0.66 دلار
موز                                                هر کیلو                           3.98 دلار
سیب زمینی                                   هر کیلو                           2.98 دلار
پیاز                                                هر کیلو                           3.48 دلار
گوجه فرنگی                                    هر کیلو                           5.98 دلار
مربا                                                یک شیشه 500 گرمی       1.39 دلار
ادویه​جات                                        شیشه​های 30 گرمی        بین 2 تا 3 دلار
آدامس 5 !                                      یک بسته 12 تایی             1.99 دلار 
خمیردندان سنسوداین                      یک تیوب 110 گرمی          7.84 دلار
تخم مرغ 700 گرمی                         یک بسته 12 تایی             2.55 دلار
آبمیوه                                            یک گالن 2.4 لیتری            2.99 دلار
روغن مایع                                      یک لیتر                           2.99 دلار
روغن زیتون                                     یک حلب 4 لیتری              19.99 دلار
شکر                                             یک بسته 500 گرمی          1.36 دلار
ناگت مرغ                                       یک بسته 500 گرمی          2.99 دلار
شیر                                              یک گالن دو لیتری              2.49 دلار

فراموش نکنید قیمتها بسته به اینکه ممکنه تخفیف خورده باشه، مارکش چی باشه و از کجا و کدوم محل خریداری شده باشه متفاوته. شما فرض کنید این قیمتها برای اجناسی با کیفیت قابل قبول و با در نظر گرفتن صرفه​جویی قابل استناد هست.

+ Joe ; ۱٠:٠۳ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٩/۸/٢٤
comment نظرات ()