آخر دنیا... استرالیا

قصه مهاجرت و خاطرات من

نکات امتحان آیلتس - ترجمه شده از کتاب Ace the IELTS - مقدمه

خوب همونطوری که قول داده بودم، شروع کردم به ترجمه کتاب Ace The IELTS نوشته Simone Braverman. اول لازم میدونم از دوست خوبم پریسا به خاطر اینکه این کتاب رو به من معرفی کرد و اون رو به من داد، تشکر کنم.
این هفته براتون مقدمه این کتاب رو ترجمه میکنم و قرار میدم. فقط یک نکته ای رو توضیح بدم که بعضی جاها در کتاب، نویسنده عقیده و نظر خودش رو بیان کرده که من عیناً از زبان نویسنده ترجمه کرده و قرار داده ام و بنابراین خیال نکیند که اینها عقاید من هست. هر جا که لازم دیدم عقیده شخصی خودم رو بگم، اون رو توی یک پرانتز و با عنوان "توضیح من" ذکر کردم. ضمناً لازم هست بگم که من به شخصه هیچ تضمینی نمیدم که شما با مطالعه نکاتی که در این کتاب گفته شده، به نتیجه دلخواهتون توی امتحان دست پیدا کنید، کما اینکه خود من اینطور شدم. حالا ممکنه بگید که پس چرا این رو اینجا گذاشتی؟ دلیلش اینه که این کتاب خیلی بهم کمک کرد و تکنیکهاش واقعاً مفید بود. اینکه من نمره نیاوردم، ممکنه دلایل دیگه ای داشته باشه. مثلاً یک اشتباه در شروع یک لغت با حرف بزرگ یا کوچک، یا اینکه نداشتن یک بانک لغات قوی انگلیسی یا هر دلیل دیگه ای...
در هر صورت، خوندن این کتاب هیچ ضرری نداره و اینکه آیا برای شما مفید باشه یا نه، کاملاً به خودتون بستگی داره. فایل
PDF انگلیسی کتاب رو هم بعد از اتمام ترجمه براتون میذارم که اصل انگلیسی اش رو هم بخونید.
در پایان، اگر هر کدوم از دوستانی که این مطالب رو مطالعه می کنند و در جای دیگه ای میخوان اونها را عنوان کنند یا استفاده کنند، لطفاً منبع اون رو هم ذکر کنند و حق Copyright بنده رو محفوظ نگه دارند.
لبخند

این کتاب در مورد چیست؟

این راهنما به شما آزمون IELTS را آموزش می دهد و هدفش آموزش زبان انگلیسی نیست. چرا؟ چون اگر حتی زبان انگلیسی، زبان اول شما باشد، باید فراموش کنید که در آزمون آیلتس امتیاز خوبی بیاورید مگر خودتان را برای این آزمون آماده کرده باشید. مهمترین مشکلاتی که در این آزمون وجود خواهند داشت عبارتند از: زمان – فوت و فن ها و تله های منطقی.

زمان بدترین دشمن شما در این آزمون است. شما باید همه چیز را به سرعت انجام بدهید و البته لازم است که در مدت زمانی که دارید، پاسخهای درستی به سوالات بدهید اما واقعیت این است که شما در مقابل سوالات زیادی که پیش رو دارید و باید جواب بدهید و همچنین متنهای زیادی که باید بنویسید، فرصت کمی دارید.

این راهنما به شما خواهد گفت که:
- چگونه گوش بدهید، جوابهای صحیح را بشنوید و آنها را به سرعت بنویسید
- چگونه متون را بررسی کنید و به سرعت آنها را با سوالات داده شده ارتباط دهید.
- چگونه انشاء خود را به سرعت بنویسید.
- چگونه برای هر موضوعی به سرعت در ذهن خود مطلب بسازید و بیان کنید.
- چگونه دامها و تله ها را بشناسید و از آنها دوری کنید.

این کتاب ممکن است که به شما انگلیسی را یاد ندهد، اما مطمئناً میتواند به شما کمک کند که بر آیلتس غلبه کنید!

به عقیده من، شما لازم نیست بیشتر از یک دوره 4 هفته ای و بصورت تمرینهای روزانه 3 ساعته برای این آزمون وقت بگذارید. با این برنامه ریزی، شما به نتیجه دلخواه خود دست خواهید یافت. همچنین اگر شما قادر هستید که این کتاب را به خوبی بخوانید و متوجه بشوید، زبان انگلیسی شما به اندازه کافی خوب خواهد بود که با مطالعه نکات راهنمای این کتاب بتوانید به نمره خوبی دست پیدا کنید. همچنین می توانید یک روز در هفته را نیز به خودتان استراحت بدهید.

چگونه از این کتاب استفاده کنیم؟

روشی که این راهنما بر اساس آن ساخته شده است، شما را قادر خواهد ساخت تا فصل های اصلی کتاب (شامل Listening, Reading, Writing & Speaking) را به هر ترتیبی که دوست دارید، مطالعه کنید چون هیچگونه ارتباطی بین آنها وجود ندارد. اگر زمان کافی ندارید، پیشنهاد میکنم فقط این کتاب را بخوانید و تمرینهای آن را انجام دهید و لازم نیست کار بیشتری انجام دهید. البته این راه حل ایده‌آلی نخواهد بود.

اگر زمان زیادی ندارید، من قویاً به شما پیشنهاد میکنم که به تمامی نکته هایی که در این کتاب آمده است توجه کافی داشته باشید و آنها را در آزمون آیلتس انجام دهید. در انتهای هر فصل از کتاب، لینکهایی مرتبطی با آن فصل برای شما قرار داده شده است و همچنین جزئیات برنامه ریزی مطالعه نیز در انتهای کتاب ذکر شده است.

در انتهای کتاب، یکسری نکات کوچک ذکر شده است که خلاصه ای از نکات مهم هر فصل می باشد. آنها را قبل از شروع تمرینات مطالعه کنید. این نکات باعث می شوند ذهن شما به آنچه که واقعاً مهم است، معطوف شود.

روال امتحان آیلتس

امتحان آیلتس در 4 قسمت به ترتیب زیر برگزار می گردد:

Listening, Reading, Writing and Speaking

(توضیح من: در ایران لزوماً اینطور نیست و آزمون Speaking ممکن است قبل از مابقی قسمتها و در روزهای قبل از امتحان مربوط به سه قسمت دیگر برگزار گردد).

Listening در حدود 30 دقیقه زمان به خود اختصاص می دهد. 20 دقیقه برای گوش دادن به نوار و پاسخگویی به سوالاتی که می شنوید و 10 دقیقه برای انتقال پاسخها به برگه جواب به شما زمان داده می شود.

Reading یک ساعت زمان به خود اختصاص می دهد و شما در این قسمت، باید عبارات و متون داده شده را بخوانید و سوالاتی که مرتبط با این متون است را جواب بدهید. همچنین تکالیف دیگری هم هستند که بعداً در مورد آنها صحبت خواهیم کرد.

Writing نیز 1 ساعت زمان به خود اختصاص می دهد که به دو قسمت 20 دقیقه ای برای نگارش یک نامه و 40 دقیقه ای برای نگارش یک انشاء تقسیم می گردد.

Speaking ماکزیمم 15 دقیقه زمان به خود اختصاص می دهد که به سه قسمت معرفی شخصی، نطق کوتاه و بحث تقسیم می گردد.

نگاه مختصری به Listening

Listening شامل 4 بخش است که معمولاً بین 38 تا 40 سوال در این قسمت مطرح می شود. شما باید در حین اینکه به نوار گوش می دهید، به سوالات نیز جواب بدهید. نوار به هیچ عنوان مکث نمی کند و شما به هیچ عنوان بیشتر از یکبار آن را نخواهید شنید و هر چه پیش می روید، سوالات به مرور سخت تر خواهند شد. ترسیده اید؟ نه، نترسید! تکنیکهایی برای این قسمت وجود دارند. بزرگترین تسکینی که وجود دارد، این است که Spelling در این قسمت اهمیتی ندارد به جز لغاتی که برای شما در نوار Spell می شوند. فقط مطمئن باشید که جوابهای شما قابل خواندن و درک شدن باشند. وقتی آنها را به برگه جواب منتقل می کنید، فقط باید با مداد این کار را بکنید.

(توضیح من: در مورد این قسمت خیلی اطمینان ندارم چون به نظر من spelling در این قسمت مهم هست)

نگاه مختصری به Reading

 Readingشامل 4 بخش و کلاً دارای 40 سوال است. شما در این قسمت، باید متون را بخوانید و سوالات را جواب بدهید، برای نمودارها، عنوان بگذارید، جملات را کامل کنید یا جاهای خالی را پر کنید. برای هر کدام از اینها، دستورالعمل و مثالهایی هست. متون از کتابها، روزنامه ها، مجلات و مطالبی که بتوان از آنها در آزمون استفاده کرد انتخاب می شوند که شامل همه موضوعات از غواصی تا فضانوردی ممکن است باشند. متون بخشهای ابتدایی از انتهایی آسانتر هستند و روشن است که آخرین متن، مشکلترین متن خواهد بود.

            خبر خوب اینکه شما با روشی که بعداً خواهم گفت، واقعاً لازم نیست که کل متن را بخوانید و خبر بد اینکه شما زمان اضافه ای برای انتقال پاسخها به برگه جواب ندارید و شما باید در همان 60 دقیقه ای که فرصت دارید، همه کارها را انجام دهید. لطفاً این موضوع را فراموش نکنید. من شاهد بوده ام که کسی این کار را انجام داد و منظره خوبی نبود، دیدن جوان بیچاره ای که در اثر این اشتباه، نمره 0 در reading گرفته بود و گریه می کرد.... ضمناً به یاد داشته باشید که این قسمت را باید با مداد پاسخ بدهید.

نگاه مختصری به Writing

Writing دو زیر مجموعه دارد. در ابتدا شما باید یک نامه بر اساس سناریویی که به شما داده می شود با حداقل 150 کلمه بنویسید. در قسمت دوم شما باید یک انشاء بر اساس موضوعی که به شما داده می شود بنویسید و بر اساس عقیده تان، راجع به آن قضاوت کنید یا راه حلی برای یک مشکل ارائه بدهید. حداقل کلماتی که در این قسمت باید استفاده نمایید، 250 کلمه است.

            نگران نباشید! با ساختاری که بعداً به شما برای نوشتن نامه و انشاء خواهم گفت و  استفاده از قوه تصور خودتان، این قسمت برای شما مثل آب خوردن خواهد بود! البته این قسمت نیاز به کمی تمرین و ممارست دارد اما  بعد از اینکه چند انشاء و نامه نوشتید، به خوبی برای این قسمت آماده خواهید بود و احساس دلگرمی خواهید کرد.

نگاه مختصری به Speaking

Speaking به چند دلیل، یک قسمت تفریحی این آزمون است. شما قبل از آن مقداری استراحت خواهید داشت. شما از 3 قسمت قبلی خسته شده اید و بنابراین یک مقدار زیادی آرامش خواهید داشت. مصاحبه کنندگان آموزشهای خاصی دیده اند و بدون هیچ دلیلی، همیشه لبخند به لب دارند و این حس را به شما القاء می کنند که با بهترین دوستتان مشغول صحبت کردن هستید.

            اولین قسمت از Speaking شامل یک معرفی خواهد بود. بدین معنی که مصاحبه کننده از شما سوالاتی در مورد خودتان، شغل تان، مطالعاتتان، خانواده تان، خواهرها و برادرهایتان، حیواناتی که ممکن است داشته باشید و مسائلی مانند آن خواهد پرسید. این ساده ترین قسمت این آزمون است.

            در قسمت بعدی این آزمون، به شما یک کارت داده خواهد شد که در آن یک موضوع و 3 یا 4 سوال قرار دارد. شما فرصت دارید یک دقیقه در مورد موضوع فکر کنید و اگر لازم است، مطالبی را یادداشت کنید و بعد از آن بین یک تا دو دقیقه در مورد آن موضوع صحبت کنید و به آن سوالات پاسخ دهید. بعد از پایان یافتن صحبتهای شما، مصاحبه کننده ممکن است از شما چند سوال اضافه تر نیز بپرسد.

            در قسمت پایانی، شما یک بحث را با مصاحبه کننده خواهید داشت. این بحث مرتبط با موضوعی است که در قسمت دوم در موردش صحبت کرده بودید اما شامل ایده های بیشتر و خلاصه تری نسبت به قسمت قبل می گردد. شما باید توضیحات و قضاوتهای بیشتری را بر اساس عقایدتان بیان کنید.

            در طول این قسمت، صدای شما بر روی یک دستگاه ضبط صوت، ذخیره خواهد شد. نگران نباشید، این برای تست و آزمون مصاحبه کننده است، نه برای شما.

(توضیح من: از این فایل ذخیره شده، در صورتیکه اعتراضی به نمره Speaking خود داشته باشید استفاده می شود).

 خوب، هفته آینده وارد مبحث Listening میشیم و اون رو کامل توضیح میدیم که چی هست. نظراتتون رو حتماً بدین که برای ادامه دادن خیلی مفید خواهد بود. پس تا هفته بعد، بدرود.

 

+ Joe ; ٧:۳۸ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٧/۸/٢
comment نظرات ()