آخر دنیا... استرالیا

قصه مهاجرت و خاطرات من

ماشین بخریم...

سلام

بریم سراغ بحث خرید ماشین و حالات مختلفش و تکرار مکررات مطالبی که دوستان قبلاً گفته اند...

اول باید ماشین مورد نظرتون رو پیدا کنید. این کار معمولاً از طریق اینترنت انجام میشه:
جستجوی اینترنتی از طریق این سایت (پر استفاده ترین) و این سایت (که من بیشتر دوستش داشتم).
البته راههای دیگه ای مثل مراجعه به نمایندگیهای فروش ماشین و دیدن مدلهای مختلف ماشینها هم وجود داره. حتی میتونید از توی سایتشون اون نمایندگی که به محل زندگیتون نزدیکتر هست رو پیدا کنید و برای تست رانندگی با ماشینی که انتخاب کردید هم بوک کنید و یا راه دیگه ای مثل آگهی های روزنامه.

بعد باید ببینید که میخواهید ماشین رو نقدی بخرید یا وام بگیرید و قسطش رو بدید؟ اگر میخواهید نقدی بخرید، میتونید مستقیماً با فروشنده های شخصی ماشینها (در صورتی که تصمیم به خرید ماشین دست دوم دارید) وارد مذاکره بشید و قرار بذارید و ماشین رو ببینید و نقدی بخرید یا اینکه به نمایندگی مراجعه کنید و ماشین نو یا دست دوم رو نقدی بخرید.

اگر میخواهید ماشین رو با گرفتن وام بخرید، چند راه وجود داره:
1- گرفتن وام از بانک: که معمولاً برای ماشینهایی با عمر 5 سال و کمتر از اون داده میشه به مبلغی که خودتون اظهار میکنید و معمولاً یک روز هم بررسی شرایط شما برای اخذ وام طول میکشه و بهتون جواب میدن. اگر اوکی شده باشه، میرید و ماشین مورد نظرتون رو پسند میکنید، بیعانه میدید و مدارکش رو میارید بانک و بانک بهتون چک در وجه اون فروشنده (که باید حتماً Dealer باشه و نمیتونه شخص باشه) میده یا اینکه اگر اون بانک و اون Dealer با هم مراودات داشته باشن، پول رو میریزه به حساب Dealer و رسید بهتون میده و میرید ماشینتون رو میگیرید! این وام معمولاً 5 ساله هست و در صورتیکه ماشین رو هم در گرو بانک بذارید که اگر نتونستید، بانک قسطهاش رو بده (و بعد پوست شما رو بکنه)، نرخ ثابت در طی زمان بازپرداخت به میزان 10.9 (نرخ فعلی) داره.
2- گرفتن وام از بانک: ولی نه برای ماشین، بلکه وام شخصی (با دو نرخ ثابت و یا متغیر بر اساس انتخاب خودتون) به مبلغی که میخواین. بعدش میرید و ماشینی که میخواهید رو از شخص یا Dealer میخرید!
3- گرفتن وام از خود Dealer ها: معمولاً فروشندگان ماشین، به شما وام برای خرید ماشین هم میدن (طرف قراردادشون با یک بانک هست معمولاً). نرخ بهره معمولاً بالاتر هست ولی به نظر من شرایط دادن وام آسونتر از بانک بود. در این حالت هم بعد از پسندیدن ماشین و دادن ودیعه، فرمهای مربوطه رو پر میکنید و مدارک مربوطه رو ارائه میدید و معمولاً بعد از یکروز بهتون جواب میدن که با وامتون موافقت شده یا نه که در صورت مثبت بودن جواب، قرار میذارید برای تحویل گرفتن ماشین. جهت اقدام برای اخذ وام چه از بانک چه از dealer نیاز هست که شاغل باشید و یکسری مدارک از پاسپورت و ویزای اقامت دائم تون گرفته تا کارت مدیکر و pay slip از جائی که کار می‌کنید نیاز هست و یا اگر بیزنس مال خودتون باشه، مدارک مرتبط مربوط به خودش رو لازم دارن.

خرید ماشین از شخص بهتره یا از Dealer؟
اگر شما به اندازه کافی از ماشین سر در میارید و میتونید خوب بودن یا بد بودنش رو از نظر فنی تشخیص بدید، میتونید از شخص ماشین بخرید و به قول معروف، خودتون هم ریسکش رو پذیرفتید. در این حالت معمولاً ماشین براتون ارزونتر در میاد چون هم فروشنده های شخصی معمولاً ماشین شون رو به قیمت پایینتری نسبت به Dealer ها میفروشن هم اینکه جای چونه زدن بیشتری دارن. اما اگر ماشین رو از Dealer بخرید، معمولاً بسته به نوع و سال ساخت ماشین بین 1 تا 3 سال بهتون گارانتی میده و تقبل میکنه که اگر مشکلی برای ماشین پیش اومد براتون برطرف کنه. طبیعتاً قیمت فروش Dealer بالاتره و جای چونه کمتری داره ولی به نظر من مطمئن تره حداقل برای کسانی که از ماشین خیلی اطلاعات ندارن و از نظر فنی نمیتونن ماشین رو بررسی کنن.

ماشین نو بخریم یا دست دوم؟
اینجا توصیه اکید هست که ماشین دست دوم بخرید چون ماشین نو، افت قیمت زیادی داره ولی از طرف دیگه، مطمئن هستید که سالمه و مشکلی نداره. ماشینهای دست دوم اینجا اکثراً تمیز و سالم هستند چون اولاً اینجا در همه جا از کوچه گرفته تا اتوبان محدودیت سرعت هست (بالاترین سرعت رانندگی 110 کیلومتر بر ساعت در جاده های خارج از شهر). ضمناً از ماشین استفاده عمومی نمیشه (مثل مسافر کشی بعدازظهر ها یا کار در آژانس با کیلومتر بسته!!) مگر ماشینهایی که در اختیار شرکتها بوده اند که اونها رو با مقایسه سال ساخت و کیلومتر کارکردشون میتونید حدس بزنید (مثلاً یک ماشین ساخت سال 2009 با 90 هزار کیلومتر کارکرد). ضمناً اینجا علاوه بر رعایت قوانین رانندگی، ماشین رو سر موقع ذکر شده در دفترچه راهنمای اون برای سرویس می برند و بعد از اون هم معمولاً این کار رو ادامه داده اند که در log book ماشین ذکر شده اند. تصادف هم کم اتفاق می افته. بنابراین اینجا تعجبی نداره اگر شما مثلاً به یک ماشین سال 2000 نگاه کنید و به نظرتون نو بیاد.

چه ماشینی بخریم؟
این سوال رابطه مستقیم با هزینه های نگهداری ماشین پیدا میکنه. هزینه سرویس و نگهداری ماشینهای اروپایی در اینجا زیاد هست. همینطور خرید لاستیک. لذا توصیه میشه که ماشین ژاپنی بخرید. ضمناً اگر تو فکرتون هست که ماشینی بخرید که بعد از چند سال بفروشینش و یکی دیگه بخرید، سراغ ماشینهای کره ای نرید که اینجا معمولاً فروشش به نفر بعدی براتون سخت میشه و مدت زمان بیشتری رو به نسبت ماشینهای ژاپنی باید براش دنبال مشتری باشید. هولدن هم که اینجا ماشین وطنی هست (یعنی اینجا تولید یا مونتاژ میشه) و به نسبت قیمتهای معقول و تنوع مدل زیادی داره.

بیمه:
بیمه ماشین شامل بیمه شخص ثالث خودمون هست که اجباریه. یک نوع بیمه هست که معمولاً اون رو برای ماشین انتخاب میکنند به اسم comprehensive که اطلاعات بیشتر در موردش رو میتونید اینجا بخونید. معمولاً هزینه بیمه که به صورت سالیانه پرداخت میشه رو هم میتونید قسطی و به صورت ماهیانه (یا هفتگی) پرداخت کنید. Dealer ها معمولاً کار بیمه ماشین رو هم موقع فروش براتون انجام میدن.

تغییر مالکیت:
چه در حالتی که ماشین رو از شخص بخرید چه در حالتی که ماشین رو از Dealer بخرید، یک برگه به شما داده میشه که توسط طرف مقابلتون امضاء شده و توش ذکر شده که ماشین رو به چه قیمتی خریدید. 14 روز فرصت دارید که اون برگه رو ببرید RTA تا ماشین به نام شما ثبت بشه. البته هزینه اش رو هم باید بدید! (3% قیمت ماشین).

رجو:
که بهتره کاملش رو اینجا بخونید.

عوارض:
اینجا یکسری مسیرها (مثل هاربر بریج) رو وقتی که ازش عبور میکنید باید عوارض بدید (برای هاربر بریج 4 دلار هست) و خوشبختانه اونجا آدم نداره که ازتون پول بگیره! اما در عوض یکسری سنسور درست و حسابی + یک سری دوربین درست و حسابی داره! سنسور برای اینکه عوارض رو از تگی که به شیشه جلوی ماشین پشت آینه نصب کردید کم کنه و دوربین هم برای اینکه اگر توی تگ پول نداشتید یا اصلاً تگ نداشتید، جریمه اش بیاد در خونه تون! تگ رو میتونید از اینجا سفارش بدید و یکروزه میاد در خونه تون. بسته به اینکه چقدر از این مسیرها در طول ماه تردد داشته باشید، انتخابهای متعددی وجود داره که نسبت مستقیم با پولی که توی حسابتون (در واقع همون تگ) قرار میدید داره که این عوارض ازش کم بشه. بعد هم میتونید به صورت آنلاین دوباره شارژش کنید.

چه موقعی ماشین بخریم؟
این بستگی به خود شخص داره. اینجا من شنیدم که میگن قانونش اینه که اول باید خونه گرفت (یعنی خونه مستقل اجاره کرد یا در صورت داشتن توان مالی خوب، خونه خرید) و بعدش رفت دنبال خرید ماشین. اما به نظر من هیچ قانونی در این زمینه وجود نداره. ممکنه یک نفر بخواد زودتر از اینکه بره خونه مستقلش، ماشینش رو بخره. و دقیقاً به همین دلیل، هیچ قانونی هم وجود نداره که شما به استناد نوشته های من، ماشین اروپایی نخرید یا ماشین صفر نخرید. یا اینکه توصیه میشه ماشین گرون نخرید، ماشین مدل پایین ارزون بخرید و بعداً عوضش کنید. همه اینها تصمیم گیری های شخصی هست و کسی نباید نظرش رو به دیگری تحمیل کنه  و بگه باید این کار رو انجام بدی! متاسفانه عادت بدی که ماها داریم که میخواهیم نظرات خودمون رو به دیگری تحمیل کنیم و اسمش رو هم میذاریم مشاوره!

بگذریم، آخر قصه، رسیدیم به اینکه بالاخره من چی خریدم...

راستش من دو هفته داشتم سایتهای مختلف و ماشینهای مختلف رو بررسی می‌کردم و بین خرید هوندا، تویوتا و میتسوبیشی تصمیم گیری می‌کردم. آخر سر هم این پسر اخمو رو خریدمش: میتسوبیشی لنسر اوولوشن اکتیو مدل 2010 . فقط 16000 تا کار کرده و 4 سال گارانتی میتسوبیشی + سه سال گارانتی اضافه از طرف فروشنده داره + سه سال استفاده از کارواش رایگان فروشنده. قیمت ماشین هم بدون بیمه و غیره 22700 دلار هست. کلاً پسر خوبیه و ازش راضی ام {#emotions_dlg.e1} هر کاری کردم عکسش رو آپلود کنم نشد، اما این شکلیه و همین رنگی هم هست

+ Joe ; ۱٠:٥٢ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۱/٢٠
comment نظرات ()

نوروز مبارک باد

زن: ببین جای سبزه اینجا اینطرف روی سفره هفت سین بهتره یا بذارمش اونطرف سفره؟
مرد: نه عزیزم همونجا که گذاشتی خوبه. قشنگیش به اینه که خودت درستش کردی، جاش خیلی فرقی نمیکنه. بیا الان سال تحویل میشه!
بچه: بابا پس کی میریم خونه بابابزرگ و مامان بزرگ؟
مرد: چیه شیطون؟ عیدی میخوای بگیری؟ لبخند میریم الان بذار سال تحویل بشه میریم.
بچه: نه بابا جون آخه روز اول عید همه میان خونه بابابزرگ خوش میگذره!

تلویزیون: صدای موسیقی همراه با نمای طبیعت و دعایی که آرزومندی خیر و برکت برای سرزمین ایران و مردمانش میکنه و امید به داشتن آینده ای بهتر برای این سرزمین و مردمانش و ... تیک تاک تیک تاک... بوم! آغاز سال یک هزار و سیصد و پنجاه و ... شمسی

چند ساعت بعد...

توی خیابون:
ماشین بغلی:سلام! عیدت مبارک همشهری! سال خوبی داشته باشی! معلومه بچه​ها نذاشتن آروم بگیری ها! سریع راه انداختنت توی خیابون بری عید دیدنی! لبخند
مرد: سلام. عید شما هم مبارک باشه. شما هم سال خوبی داشته باشی. آره دیگه! خودت بچه داری میدونی که! دلشون روز اول عید برای بزرگتراشون تنگ میشه! چشمک

حیاط خونه بابابزرگ: سلام بابابزرگ! سلام مامان بزرگ! عیدتون مبارک.
پدر بزرگ و مادر بزرگ: سلام عزیزم. عیدت مبارک. انشاءا... سلامت باشی همیشه. بدو بیا بغلم ببینم! الان قراره بقیه وروجکهای همبازیت هم بیان حیاط رو بذارین روی سرتون!

.
.
.
.

زن: این چه وضعیه آخه! دو ساعت مونده به تحویل سال توی این ترافیکیم! هنوزم ماهی و سبزه هم نخریدیم!
مرد: چیکار کنم خوب! دیدی که تا امروز عیدیمون رو نداده بودن! حقوق رو هم که دو هفته پیش دادن که همه اش رفت پای اجاره خونه و قرض و قوله!
بچه: بابا جون پس دوچرخه که بهم قول داده بودی عیدی برام میخری چی شد!؟
مرد: ...

تلویزیون: صدای قرآن و تصویر امامزاده ناشناخته ای در دارقوز آباد و دعای عربی... آغاز سال یک هزار و سیصد و هشتاد و ... شمسی

چندین و چند ساعت بعد...
توی خیابون:
ماشین پشتی: بوووووووق! ببر کنار اون لگنو مرتیکه ---- ! عوضی برو دیگه راه رو بند آوردی! اینجا هم جای وایستادنه --- ---- ... !!
ماشین جلویی: چه خبرته بابا! سر قبر پدرت میخوای بری ----!؟ پیاده شم برم ببینم این بچه ---- چی میگه!

 یک آپارتمان 30 متری و پیرمردی که به پشتی تکیه زده و به عکس وسط سفره هفت سین خیره شده...

- سلام بابابزرگ!
- سلام عزیزم. عیدت مبارک باشه! پس پدر و مادرت کجان؟
- سر خیابونتون داشتیم دنبال جای پارک میگشتیم که بابا با یکی دعواش شد بزن بزن کردن! من دویدم اومدم اینجا دنبال شما!
- ای بابا! آخه چرا؟ بریم ببینیم چی شده روز اول عیدی مگه آدم دعوا میکنه آخه...
- بریم بابا بزرگ. فقط یادت نره عیدی منو هم با خودت بیاری!

عید هم عیدهای قدیم، سنت هم سنتهای قدیم، ادب و شعور و شخصیت هم ادب و شعور و شخصیتهای قدیم... این ما هستیم که فرهنگ خودمون رو میسازیم. تو سال جدید علاوه بر آرزوی سلامتی و هزار تا آرزوی دیگه که برای همدیگه میکنیم، بیاین همت کنیم و به اصلمون برگردیم! تقصیر این چیزها رو هم گردن دیگران نندازیم.

نوروزتون مبارک!

پی نوشت:
نامه جولیا گیلارد نخست وزیر استرالیا به مناسبت نوروز رو اینجا ببینید
نامه تبریک استاندار ایالت نیو ساوث ولز به مناسبت نوروز رو اینجا ببینید
نامه تبریک شهردار سیدنی به مناسبت نوروز رو اینجا ببینید

ما وقتی کریسمس میشه، چطوری به هموطنان مسیحی مون تبریک میگیم!؟

+ Joe ; ٩:۱٢ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۱/۱
comment نظرات ()