آخر دنیا... استرالیا

قصه مهاجرت و خاطرات من

مذاکره ای با نویسنده کتاب Ace the IELTS - Simone Braverman

سلام به همه دوستان

نمیدونم چرا یکدفعه به سرم زد که با نویسنده کتاب تماس بگیرم و بگم که دارم همچین کاری میکنم. اینکه کار خوبی کردم یا بد رو نمیدونم، اما کل ماجرا این بود که به ایشون ایمیل زدم و گفتم که شما کتاب خیلی خوب و مفیدی رو تالیف کردین که خیلی نکات خوبی در اون هست و من دارم کتاب شما رو به فارسی ترجمه میکنم و تا حالا سه تا فصلش رو ترجمه کردم و خواستم شما رو در جریان این کار قرار بدم و نظرتون رو بدونم.
ایشون در جواب من نوشتن که خیلی خوشحال هستند که کتاب مفید واقع شده و خواستند بدونن که تصمیم من برای قسمتهای ترجمه شده و بعد از این چی هست؟ چون که هر تغییر و هر کاری مربوط به این کتاب لازم هست که با هماهنگی ایشون باشه.
من بهشون جواب دادم که هدفم از ترجمه این کتاب، اول این هست که یک تمرینی برای خودم باشه و بعد اینکه بتونم این کتاب مفید رو برای استفاده کسانی که درگیر امتحان هستم به زبون خودمون ترجمه کنم و گفتم که هر چی که تا الان ترجمه کردم در وبلاگم قرار دادم و قصدم برای این کار منتشر کردن این کتاب و یا کسب درآمد نیست. اما با توجه به اینکه شما مولف این کتاب هستید، مسلم هست که کلیه حقوق مربوط به این کتاب برای شما محفوظ هست و اگر شما اجازه این کار رو ندید و رضایت نداشته باشید، من بعنوان امانتدار خودم رو موظف میدونم که این ترجمه ها رو از وبلاگم پاک کنم و مطالب بعدی رو قرار ندم. البته برای ایشون گفتم که وبلاگ من یک وبلاگ شخصی هست که روند مهاجرت و خاطرات شخصی ام رو در اون مینویسم و یک وبلاگ حرفه ای زبان یا ترجمه نیست.
ایمیل رو امروز برای ایشون فرستادم و هنوز جوابی به من ندادن. خواستم شما دوستان خوب رو در جریان بذارم که اگر مجبور شدم مطالب ترجمه شده رو پاک کنم و بهش ادامه ندم، دلیلش چی بوده. راستش نمیدونم آیا کار خوبی کردم یا نه و نمیدونم اصلاً چرا این فکر به ذهنم اومد که در این خصوص از نویسنده کتاب سوال کنم و نظرش رو بدونم. شاید خودم رو جای اون گذاشتم که این فکر به سرم زد... نمیدونم. در واقع اگر من جای اون بودم، اگر هدف ترجمه کتابم توسط دیگری رو نفع مادی برای مترجم یا ناشر نمی دیدم و به قصد استفاده دیگران برای موفقیت می دیدم، شاید مخالفتی نمی کردم چون اصل کتاب به زبان اصلی وجود داره و حتماً نفعی که باید از اون حاصل شده باشه، تا به حال  برای ذینفعان این قضیه اتفاق افتاده. ضمن اینکه فایل PDF کتاب رو به راحتی میشه از اینترنت و بدون پرداخت هزینه ای دانلود کرد!
فعلاً پیش داوری نمی کنم و منتظر هستم که جواب ایشون رو ببینم و هر جوابی باشه، بالاخره قابل احترام هست. اما به شخصه امیدوارم که جوابشون مخالفت با ادامه کار نباشه چون بالاخره چند نفر دلشون به این قضیه خوش هست...

+ Joe ; ٥:٠٢ ‎ق.ظ ; ۱۳۸٧/۸/٢٢
comment نظرات ()

نکات امتحان آیلتس - ترجمه شده از کتاب Ace the IELTS - فصل دوم: Reading

نکات آزمون Reading

ساختار تست

            ساختار تستهای آزمون Reading در آیلتس جنرال و آکادمیک با هم متفاوت است. بیشتر اوقات در Academic Reading سه متن بلند از روزنامه ها یا مجلات وجود دارد در حالیکه در General Reading چندین متن کوچک وجود دارد که از تبلیغات، متون رسمی، جزوات یا از کتب راهنما گرفته شده اند و 2 یا 3 متن بزرگتر که از کتابها، مجلات یا روزنامه ها گرفته شده اند. همانند Listening، سوالات Reading نیز بصورت گروهی داده می شوند و دستورالعملهای هر سوال به شما خواهند گفت که هر گروه از سوالات به کدام پاراگراف یا بخش از متن تعلق دارند. همچنین سوالات ممکن است قبل یا بعد از متنی که به آن تعلق دارند داده شوند.

زمان خود را مدیریت کنید

            همانطور که قبلاً هم گفتم، زمان بزرگترین دشمن شماست. در تست Listening، زمان از قبل برای شما مدیریت شده است اما در Reading اینطور نیست. بنابراین باید آن را به دقت توسط خودتان مدیریت کنید. وقتی که شما دفترچه سوالات را دریافت می کنید، اول بشمارید که چند قسمت متن در آن وجود دارد. اجازه بدهید بگویم که شما معمولاً شما با 4 قسمت متن در Reading روبرو خواهید شد و این بدان معنی است که شما برای هر قسمت 15 دقیقه وقت خواهید داشت. ساعتی که باید هر قسمت را شروع کرده و به اتمام برسانید را برای هر قسمت یادداشت کنید. در واقع 13 دقیقه را به پاسخگویی (نوشتن پاسخها در دفترچه سوالات) و 2 دقیقه را به انتقال از آن به برگه پاسخنامه اختصاص دهید. اگر شما موفق نشدید که یک قسمت را در زمانی که برایش تعیین کرده اید به اتمام برسانید، در هر صورت از آن بگذرید و به قسمت بعدی بروید و فراموش نکنید که پاسخ سوالات را به برگه پاسخنامه منتقل کنید (جوانی که نمره صفر گرفت را به خاطر دارید؟)

            اگر شما زمان اضافه در Reading داشتید، مطمئن شوید که هیچ سوالی را بدون پاسخ نگذاشته اید. جوابها را دوباره چک کنید و این به شما فرصتی می دهد که اشتباهات را قبل از اینکه تصحیح کننده برگه شما پیدا کند، خودتان آنها را پیدا کرده باشید!

نخوانید، اسکن کنید!

            ممکن است مضحک و بیهوده به نظر برسد که شما لازم نیست در تست Reading متون را بخوانید، اینطور نیست؟ اما در هر صورت این موضوع درست است. بزرگترین اشتباه این است که شما تست را با خواندن کل متن شروع کنید. بهترین چیز آن است که شما به سرعت تست را اسکن کنید. سعی نکنید که معنی هر لغت را بفهمید! فقط پیش بروید و ایده اصلی که هر پاراگراف دارد را بگیرید. معمولاً شما لازم نیست که کل پاراگراف را بخوانید. دو جمله اول از هر کدام کفایت می کند.

 یک نقشه درست کنید

            متن مقابل شما مثل یک کشور جدید و ناشناخته است و خیلی راحت شما در میان این کلمات گم می شوید. چیزی که احتیاج دارید، یک نقشه است که در جهت یابی به شما کمک کند. هر پاراگراف در متن، ایده خاص خودش را دارد که با پاراگرافهای دیگر متفاوت است. در حاشیه نزدیک هر پاراگراف یادداشت کنید که موضوع و ایده اصلی آن در مورد چیست. اگر نوشتن زمان زیادی از شما می گیرد، زیر کلماتی از پاراگراف که ایده اصلی را بیان میکنند خط بکشید. به شما تبریک می گویم! با این کارها، شما نقشه ای را ساخته اید که بعداً برای پاسخ دادن به سوالات به شما کمک خواهد کرد.

قوانین را یاد بگیرید

            اول دستورالعمل و مثال را بخوانید. آنها دقیقاً به شما نشان خواهند داد که پاسخ باید شبیه به چه چیزی باشد. یک عدد یا یک نام؟ یا اینکه چند کلمه باید در جواب بنویسید؟ و چیزهایی مانند آن. نکاتی که در زیر گفته می شوند مهم هستند چون باعث تاثیر در نمره شما می شوند:

1- سبک و شیوه

          وقتی مشغول پاسخ دادن هستید، شیوه گفته شده در مثال را رعایت کنید. به جدول زیر توجه کنید:

SWEDEN

CANADA

USA

 

 

 

Example1: 55%

Divorces rate

 

 

Example2: first

Marriage

مثال 1:

          اگر مثال می گوید "%55"، پس پاسخ شما باید بر این اساس باشد : یک عدد و علامت درصد. فرم ها و شیوه های دیگر مثل 55، 55 percent، یا fifty five percent ممکن است به نمره شما صدمه بزند!

مثال 2:

          اگر مثال می گوید "first" جواب دادن به شیوه دیگر مثل 1st، 1 یا first marriage در نمره شما تاثیر خواهد گذاشت.

2- محدودیت کلمات

          معمولاً اگر در خصوص پاسخگویی، محدودیتی ذکر شود، شامل محدودیت سه کلمه ای خواهد بود. حروف اضافه مثل in, of, to, at و مانند آنها حروف تعریف و شمارش مثل the, a, an بعنوان یک کلمه شمارش و محاسبه خواهند شد. دلیلی که پشت این محدودیت سه کلمه ای وجود دارد، عدم وجود جای کافی در برگه پاسخنامه است.

3- یک سوال، یک جواب

          بیشتر از یک پاسخ به یک سوال ندهید حتی اگر بیشتر از یک انتخاب برای یک سوال داشته باشید چون نمره نخواهید گرفت. مثلاً اگر در یک متن نام سه کشور را مشاهده کردید که شرایط جواب را داشتند اما سوال از شما خواسته بود که نام یک کشور را بنویسید، اصلاً فکر نکنید که نام دو یا هر سه کشور را بنویسید. تنها پاسخ صحیح در این مورد، فقط و فقط نام یک کشور است. فقط اگر از شما دو نام را خواستند، دو نام را بنویسید و اگر سه نام را خواستند، سه نام.

انواع تکالیف Reading

            تکالیفی که ممکن است در Reading پیش روی شما باشد، در جدول زیر آورده شده است. تکالیف متفاوت، دستورالعملهای متفاوتی خواهند داشت. برای شما مهم است که آنها را الان مشاهده کنید. بنابراین در آزمون IELTS چیزی شما را شگفت زده نخواهد کرد. همچنین اگر پیشاپیش بدانید که در مورد هر تکلیفی چه کاری را باید انجام بدهید، بعداً باعث می شود که در زمان خود در امتحان صرفه جویی کنید. از این رو در طول تست، شما فقط دستورالعمل را خواهید خواند تا به شما مسجل شود که چه کاری که از پیش میدانید را باید انجام دهید.

نوع تکلیف

چه کاری باید انجام بدهید؟

دستور العمل ذکر شده در دفترچه سوال

تطابق دادن

چند عنوان پیش روی شما وجود دارد. شما باید مناسبترین عنوان را برای هر پاراگراف در متن انتخاب کنید.

مناسبترین عنوان برای هر پاراگراف را از بین عنوانهای زیر انتخاب کنید.

پاسخگویی به سوالاتی با چند جواب

یک سوال با چند (سه، چهار یا پنج) جواب خواهد داشت که شما باید گزینه صحیح را انتخاب کنید. (بعضی وقتها بیشتر از یک جواب را باید انتخاب کنید)

حرف مربوط به پاسخ صحیح را انتخاب کنید.

پاسخگویی به سوالاتی با جوابهای کوتاه

پاسخگویی با سه کلمه عیناً مثل آنچه در دستورالعمل سوال ذکر می شود

بیش از سه کلمه برای پاسخگویی به سوالات زیر استفاده نکنید.

تکمیل کردن یک جمله

جمله را با آنچه که خوانده اید تکمیل کنید.

جای خالی را در جمله با حداکثر سه کلمه از کلماتی که در متن خوانده اید، تکمیل کنید.

تکمیل کردن نمودار یا جدول

یک جدول با چند جای خالی در آن به شما داده می شود و شما باید بر اساس آنچه که خوانده اید، آن را تکمیل کنید.

جدول یا نمودار زیر را با اطلاعاتی که در متن خوانده اید، حداکثر با سه کلمه تکمیل کنید.

True / False / Not Given

یک توضیح  که یا درست است، یا غلط است یا اطلاعاتی در خصوص آن در عبارت مربوط به آن داده نشده است و شما باید در خصوص انتخاب یکی از این ها بر اساس آنچه خوانده اید، تصمیم گیری کنید.

متن را بخوانید و به توضیحات داده شده نگاه کنید. اگر درست است، True اگر غلط است، False و اگر اطلاعاتی در خصوص آن در متن داده نشده است، Not Given را بنویسید.

پر کردن جاهایی خالی

چند جمله با تعدادی جای خالی وجود دارد که شما باید آنها را با کلمات درست پر کنید که یا آنها را از لیستی که وجود دارد انتخاب خواهید کرد یا بر اساس آنچه در متن وجود داشته است، باید کلمات را در آنها قرار دهید.

خلاصه داده شده زیر را تکمیل کنید (برای تکمیل آن از کلماتی که در کادر زیر داده شده است، استفاده کنید).

نامگذاری نمودارها یا نقشه ها

نوشتن توضیحاتی با یک تا سه کلمه برای قسمتهای مختلفی از یک نمودار یا یک نقشه بر اساس آنچه که خوانده اید

نمودار یا نقشه زیر را نامگذاری کنید. بیشتر از سه کلمه برای پاسخگویی به هر سوال استفاده نکنید.

 ماهیگیری کنید!

            حالا زمانی است که پاسخها را مثل ماهی بگیرید. سوالات را یک به یک بخوانید. ببینید موضوع مرتبط با هر سوال یا موضوع نزدیک به آن در متن کجاست و آن را بر اساس نقشه ای که تهیه کرده اید، در پاراگراف مرتبطش پیدا کنید.

روش نبرد خود را انتخاب کنید

            اگر هر سوال از شما زمان زیادی گرفت، تسلیم بشوید و به سراغ بعدی بروید. فراموش نکنید آن را با علامتی مثل "?" برای خودتان مشخص کنید که بعداً هنگام بازگشت شما به سوالات برایتان قابل شناسایی باشد. اگر سوالات سخت بخواهند وقت شما را بیش از اندازه بگیرند، سوالات ساده زیادی را ممکن است از دست بدهید. دلیل دیگر آنکه اگر شما سوالات سخت تر را رها کنید و سوالات ساده تر را جواب بدهید، متن را بیشتر خواهید فهمید و بنابراین پاسخگویی به یک سوالی که ممکن است حیله ای در آن باشد، برای شما ساده تر خواهد شد.

از آرایش متن استفاده کنید

            هر متن و هر پاراگراف موجود در آن، ساختار معینی دارد. این بدان معنی است که متنها و پاراگرافها بر اساس قوانینی نوشته شده اند. معمولاً پاراگراف اول شامل ایده اصلی متن و نظر نویسنده آن است و آخرین پاراگراف اغلب شامل خلاصه ای از نکات مهم هر متن است. هر پاراگراف ساختار خودش را دارد که این ساختار، شبیه به ساختار کل متنی است که در آن قرار دارد. هر پاراگراف شامل مقدمه، بدنه و نتیجه گیری است. عقیده و ایده کلی معمولاً در مقدمه است و این بدان معنی است که اگر شما میخواهید به سرعت بدانید که هر پاراگراف درباره چه چیزی است، کافی است که مقدمه آن را بخوانید.

لغات کلیدی را پیدا کنید

            لغات کلیدی، لغات اصلی هستند که در سوال وجود دارند و شامل مهمترین اطلاعات هستند. بعنوان مثال، اگر سوال این باشد: "کارفرمایان احتمالاً فارغ التحصیلانی را استخدام می کنند که..." سه لغت کلیدی در آن عبارت خواهد بود از "کارفرما"، "فارغ التحصیل" و "استخدام". لغات کلیدی هر سوال را تشخیص بدهید و در متن به دنبال آنها بگردید زیرا جواب سوال در نزدیک آن کلمات خواهد بود. اگر یکی از آنها را پیدا کردید، توقف نکنید و ادامه بدهید زیرا ممکن است در متن، کلمات بیشتری وجود داشته باشند.

تدبیری برای سوالات تطابقی

            اول دستورالعمل و مثال را بخوانید. اگر دستورالعمل می گوید که عناوین نمی توانند بیشتر از یک بار استفاده شوند، عنوانی که در مثال ذکر شده است را از لیست عناوین موجود خط بزنید. این کار باعث می شود که شما مجدداً از آن به اشتباه استفاده نکنید (و باور کنید که این یکی از اشتباهات بسیار معمول است!). سپس به نقشه ای که تهیه کرده اید مراجعه کنید و متن را مرور کنید، نقشه را نگاه کنید که درباره ایده اصلی در اولین پاراگراف چه می گوید. به لیست عناوین مراجعه کنید و شماره عنوانی را که بیشترین شباهت معنایی با ایده ذکر شده در نقشه دارد را در کنار آن پاراگراف بنویسید و عیناً همین کار را برای پاراگرافهای دوم،‌سوم و ... انجام بدهید. اگر تطابق دادن یک پاراگراف سخت بود، آن را رها کنید و به سراغ بعدی بروید و بعداً به سراغ آن برگردید.

تدبیری برای سوالات True / False / Not Given

            برای اینکه آن را برای شما ساده تر کنیم،‌ اگر توضیح به وضوح در متن وجود داشته باشد، پاسخ آن True است. اگر متن به وضوح خلاف توضیح را گفته باشد، پاسخ آن False است و اگر شما نتوانستید جمله ای را پیدا کنید که True یا False باشد، آنگاه پاسخ Not Given است. بهترین توصیه در این خصوص، این است که بر اساس تفکر خودتان در مورد یک سوال تصمیم گیری نکنید. در غیر اینصورت چیزی که رخ می دهد این است که شروع به تصمیم گیری بر اساس منطق خودتان در خصوص آن سوال خواهید کرد که این امر، شما را به مسیر اشتباه هدایت خواهد کرد.

تدبیری برای سوالات چند جوابی

            در مورد این سوالات استفاده از تکنیک True/False/Not Given، بزرگترین کمک برای شماست با این تفاوت که شما باید از آن تکنیک در انتخاب پاسخ هر سوال استفاده کنید. برای هر جوابی که احتمال می دهید درست باشد، باید تصمیم بگیرید که آیا آن جواب، صحیح، غلط یا داده نشده است. در نهایت، جوابهایی که بصورت False یا Not Given علامت خورده اند، درست نخواهند بود و آنهایی که با True علامت زده اید، صحیح هستند. به یاد داشته باشید که پاسخی صحیح است که دقیقاً متن همان چیز را در موردش گفته باشد و پاسخی غلط است که متن دقیقاً متضاد آن را گفته باشد و در غیر اینصورت، پاسخ Not Given خواهد بود. به خاطر داشته باشید که مواردی نیز وجود خواهند داشت که در آنها تمامی انتخابها صحیح هستند یا هیچکدام از آنها صحیح نیستند. بنابراین دستورالعملها را به دقت مطالعه کنید تا بدانید که چه کاری باید انجام دهید.

تدبیری برای پر کردن جاهای خالی

            اول از همه سعی کنید بفهمید که ایده اصلی در جمله اول چیست؟ سپس آن را در نقشه خودتان پیدا کنید. این باید شما را به پاراگرافی برساند که پاسخ را در خود مخفی کرده است. حالا وقتی که شما فهمیدید که کجا باید دنبال جواب بگردید، باید بدانید که دنبال چه چیزی باید بگردید. اطراف جای خالی را نگاه کنید تا متوجه شوید که چه چیزی گم شده است؟ یک اسم؟ یک صفت؟ یا یک فعل؟ مثلاً در این مثال چه چیزی گم شده است؟:

 "She ____ around and saw him in the corner"?

شما 4 انتخاب دارید:

happy, man, looked, smiled

واضح است که شما احتیاج به یک فعل دارید. اما کدامیک؟ Looked یا Smiled؟ حالا موقع آن است که متن را بخوانید و ببینید که جواب سوال در کجای متن است و آنجا را بخوانید. توجه داشته باشید که فقط جملات اول، دوم و آخر را بخوانید و البته که جواب درست looked خواهد بود!

            بعضی مواقع، کلماتی در کنار جای خالی وجود دارند که به شما نشانی هایی می دهند که چه نوع لغتی گم شده است. مثلاً در جمله زیر:

"Main physical activities in the summer camp are fishing, ________ and swimming."

طبیعتاً شما به دنبال لغتی خواهید گشت مثل hiking که با ing تمام شده باشد تا جای خالی را با آن پر کنید.

دو نوع پر کردن جاهای خالی وجود دارند:

1) لیستی از لغات که شما می توانید از بین آنها انتخاب کنید.

2) لیستی وجود ندارد و شما باید لغت را از داخل متن پیدا کنید.

          وقتی شما لغتی را از داخل لیست انتخاب می کنید و دستورالعمل به شما می گوید که از هر کلمه فقط یک بار می توانید استفاده کنید، آن را در جای خالی بنویسید و از داخل لیست خط بزنید. اگر بیشتر از یک جواب ممکن بود، همه را بنویسید و انتخاب کنید که کدام یک بهتر است.

          اگر لیستی به شما نداده باشند، سعی کنید از داخل متن یک لغت را بدست آورید. سپس بهتر است آن را حدس بزنید چون باعث می شود در زمان صرفه جویی کنید و شانس شما را برای انتخاب صحیح بیشتر خواهد شد. بعد از اینکه در خصوص لغتی که باید در جای خالی قرار بگیرد، تصمیم گرفتید، یکبار دیگر کل متن را بخوانید. متن باید به شما احساس و معنی صحیح بدهد و از نظر گرامری نیز صحیح باشد. وقتی به سراغ جای خالی دوم می روید، یادتان باشد که معمولاً بیشتر از دو جای خالی در یک پاراگراف نیست. یعنی اگر شما اولین جای خالی را در پاراگراف اول پیدا کردید، دومین جای خالی در پاراگراف دوم قرار خواهد داشت و الی آخر.

 تکیه بر فرضیات، دلیل تمامی اشتباهات!

            فرض نکنید که شما جواب را می دانید، بلکه در متن دنبالش بگردید. وقتی سوالی را پاسخ می دهید باید بر اساس حقایقی باشد که در پاراگراف نوشته شده اند. تجربیات و دانش شخصی خود را فراموش کنید! تکیه بر دانش شخصی، یک چیز طبیعی است که در وجود شما قرار دارد. بنابراین بعضی مواقع آنها از این مورد در آیلتس استفاده می کنند که شما را فریب بدهند تا جواب را بر اساس آنچه می دانید یا باور دارید انتخاب کنید نه بر اساس آنچه که در متن وجود دارد.

تمرین! تمرین! تمرین!

      خواندن متون بر اساس روشی که در این فصل توضیح دادم، باید دومین خاصیت شما باشد. تنها راهی که می تواند باعث شود این اتفاق رخ بدهد، تمرین کردن هنگام خواندن متون بر اساس نکات گفته شده است. هنگامیکه تمرین می کنید، تست Reading را تمام کنید و سپس جوابهای خود را بر اساس کلید پاسخها، بررسی کنید. به مواردی که اشتباه جواب داده اید، توجه کنید نه به آنهایی که درست جواب داده اید و بفهمید که چرا آنها را درست جواب نداده اید و سعی کنید که آنها را به خاطر بسپارید. لذا آن اشتباهات دیگر تکرار نخواهند شد.

      با ساعت تمرین کنید و جوابهایتان را به پاسخنامه منتقل کنید. شکل پاسخنامه در Reading مثل پاسخنامه Listening است.  هنگام تمرین، هم تست های General Reading را کار کنید و هم تستهای Academic Reading را تمرین کنید. این توصیه دو دلیل نهفته دارد: تستهای آکادمیک بیشتری برای تمرین کردن نسبت به تستهای جنرال وجود دارند و این تدبیری خواهد بود که نمره شما را بالاتر ببرد چون آماده شدن برای یک چیز بدتر، شما را به نسبت به یک چیز بهتر امیدوارتر می سازد. همچنین Academic Reading به مراتب سخت تر از General Reading است و اگر برای آکادمیک آماده باشید، جنرال برای شما مثل آب خوردن خواهد بود.

      بطور معمول، شما نیاز دارید که متونی را بخرید تا با آنها تمرین کنید. اما من تصمیم گرفتم منابعی کوچکی شامل تستهای مجانی را برای شما پیدا کنم و به شما معرفی کنم

 

http://www.gday.ru/ielts/reading/generalreading/
http://www.gday.ru/ielts/reading/academicreading/
http://www.ielts.org/_lib/pdf/1969_IELTSappForm05.pdf http://www.onestopenglish.com/Exams/pdfs/uffizi_reading.pdf http://www.selfaccess.com/www/sa/sa/htm/sa_samples.php http://education.kulichki.net/lang/ieread.html http://international.holmesglen.vic.edu.au/ie_read.htm http://www.ieltshelpnow.com/sample_tutorials.html http://www.examenglish.com/IELTS_reading.htm
http://9ielts.topcities.com, http://www.aippg.net/forum/  

خوب این هم از Reading و خدا رو شکر که این هفته بد قول نشدم لبخند. امیدوارم که به دردتون بخوره و تا هفته بعد که میریم سراغ Writing، خداحافظ.بای بای

پ.ن: هر کی میخونه یه نظری بده بابا بدونیم اصلاً کسی میاد به خونه ما سر بزنه یا نه؟ نا امید میشم ها... چشمک

 

+ Joe ; ٢:٥٧ ‎ق.ظ ; ۱۳۸٧/۸/۱۸
comment نظرات ()

نکات امتحان آیلتس - ترجمه شده از کتاب Ace the IELTS - فصل اول: Listening

با عرض پوزش از دوستان به خاطر اینکه کمی دیرتر از موعد مطلب رو گذاشتم، یک کمی گرفتار بودم و یک کمی هم این مطلب طولانی بود. شرمنده.
خوشحالم از اینکه می بینم بعضی از دوستان پیگیر مطلب هستند و علاقه نشون میدن. من برای انجام اینکار، توقع خاصی از کسی ندارم فقط خواهش میکنم هر کسی از دوستان این مطالب رو در جای دیگه ای استفاده و عنوان میکنه، حتماً مأخذش رو عنوان کنه و به قول فرنگی ها، Copyright این بنده حقیر رو رعایت کنه. ممنون. لبخند

نکات آزمون Listening

            آزمون Listening، چیزی است که معمولاً‌ افراد از آن هراس دارند. برای اینکه به ترس و هراس خود غلبه کنید، شروع به تماشای برنامه های تلویزیونی به زبان انگلیسی نمایید. این روش بهتر از گوش دادن به رادیو یا نوارهای صوتی انگلیسی است چون دیدن تصاویر به شما کمک می کند که آنچه که می شنوید را بهتر بفهمید.

Listening، یک مهارت است، نه یک هدیه!

            بر اساس تجربیات من، Listening دست کم یک مهارت رشد یافته است. بنابراین اگر شما در این خصوص احساس ضعف می کنید، به نکات زیر توجه کنید. آنها به شما کمک می کنند که توانایی Listening خود را تقویت کنید. به یاد داشته باشید که هیچکس از ابتدا با این مهارت متولد نشده است. آن فقط یک نوع مهارت است که باید آن را بیاموزید. اگر فکر می کنید که Listening شما نیاز به پیشرفت ندارد، قسمت "به خود یک لغت بیاموزید" را رها کنید و به قسمت بعدی بروید.

به خود یک لغت بیاموزید

            تنها راه بهبود دادن توانایی Listening این است که گوشهای خود را آموزش دهید تا لغاتی که در یک جمله می شنوند را جداسازی کنند و بفهمند. اغلب چیزی که شما می شنوید شبیه این است "بلبلبلبلبلبلبلبلبل..." که نمی توانید آنها را به لغات مجزایی بشکنید و به همین خاطر است که آنها هیچ احساسی به شما نمی دهند. برای آموزش خود، اخبار، سخنرانی ها، برنامه های تلویزیونی، فیلمها و نمونه تستهای listening مربوط به آزمون IELTS را ضبط کنید و با آنها تمرین کنید. پیشنهاد می کنم که یک MP3 Player تهیه کنید. چون شما می توانید به راحتی این فایلهای صوتی را در آن ذخیره کنید و به سادگی جملاتی که برایتان نا مفهوم است را دوباره Play کنید. MP3 Player ها کوچک و سبک هستند و شما می توانید از آن در زمانهای فراغت خود، زمانی که سوار اتوبوس یا مترو هستید یا پیاده روی می کنید آنرا همراه داشته باشید و تمرین کنید.

            ابتدا گوش کنید و هر چه می شنوید را به خاطر بسپارید و بعد از هر عبارت، پخش را متوقف کنید حتی اگر آن عبارت را متوجه نشده باشید. آن را در ذهن خود چندین بار تکرار کنید. سپس آنرا با صدای بلند بگویید. اگر شما معنای آن عبارت را در ابتدا فهمیده باشید، این تمرین تلفظ شما را قوت می بخشد. اگر شما معنای عبارت را در ابتدا نفهمیده باشید، این تمرین به شما فرصت بیشتری می دهد که آن را بهتر بشنوید، عبارت را به لغات تشکیل دهنده آن بشکنید و نسبت به آنها احساس پیدا کنید و اگر هنوز مشکل بودند، شما می توانید آن عبارت را دوباره گوش بدهید.

تفاوت بزرگی بین "دیدن یک کلمه روی کاغذ" و "شنیدن" آن است. وقتی شما کلمه ای را می بینید به این معنی نیست که وقتی شما آن را بشنوید هم بتوانید آن را تشخیص بدهید. بنابراین هر لغتی که شما می بینید حداقل یکبار باید آن را بشنوید.

دستورالعملها شما را از خطا مصون نگه می دارد

            هر قسمت از آزمون Listening دستورالعمل خودش را دارد. ممکن است احمقانه به نظر برسد، اما واقعاً باید آنها را به دقت بخوانید. چرا؟ برای اینکه آنها دقیقاً به شما خواهند گفت که چه کاری با اطلاعات بکنید: چه تعداد لغاتی می توانید برای جواب استفاده کنید، آیا لازم است جدولی را تکمیل کنید؟ آیا لیستی از لغات وجود دارد که از بین آنها باید انتخاب کنید؟ چند چیز را باید نامگذاری کنید؟ و مانند آن. بنابراین وقتی به شما گفته می شود که جواب سه کلمه ای است، دقیقاً سه کلمه در جواب بنویسید چون در صورت نوشتن دو یا چهار کلمه در جواب، نمره 0 برای شما منظور می شود.

            برای روشن شدن موضوع، سناریوی زیر را بعنوان مثال در نظر بگیرید:

گوینده در نوار می گوید:

"Well, if you are dieting, try to avoid fruits with lots of fructose like watermelon, mango, peaches or grapes."

سوال این است:

"Name 2 fruits a person on a diet should not eat".

جواب ممکن است: watermelon, mango یا "mango, peaches" یا هر ترکیبی از دو  قلم میوه ذکر شده باشد اما هرگز سه یا چهار قلم نخواهد بود. هر کس که در جواب بنویسد: "just in case" یا watermelon, mango, peaches, grapes برای این سوال نمره ای نخواهد گرفت.

نکته: وقتی لغات شمارش می شوند، a و the هم به عنوان یک کلمه شمارش می شوند.

دسته بندی کردن سوالات

            سوالات Listening در هر قسمت به گروههایی تقسیم شده است. بنابراین هر زمان شما به گروههایی شامل 4 یا 5 سوال جواب می دهید که قبل از هر گروه از سوالها 20 تا 30 ثانیه زمان سکوت خواهد بود. اولین کاری که هنگام پخش شدن نوار باید انجام دهید این است که بفهمید کدام گروه از سوالها را باید جواب بدهید. بعنوان مثال وقتی گفته می شود "به سوالات 1 تا 4 نگاه کنید" به این معنی است که شما 20 ثانیه زمان دارید که به این سوالات نگاه کنید. بنابراین به سراغ سوالات بروید، آنها را ببینید و زیر کلمات کلیدی آنها خط بکشید. کلمات کلیدی عبارتند از کلماتی که ایده اصلی سوال را در خود دارند. آنها به شما کمک خواهند کرد که حدس بزنید چه چیزی خواهید شنید؟ ارقام، ساعات، اسامی، مکانها و چیزهای دیگری از این قبیل. زیر سوال 4 یک خط بکشید. این باعث می شود شما در زمان مشخصی که دارید، از آن گذر نکنید.

سپس شما قطعه ای از یک عبارت را خواهید شنید و به سوالات 1 تا 4 به ترتیبی که می شنوید، جواب خواهید داد. این یعنی اینکه شما توانایی داشته باشید در حالیکه در حال نوشتن جواب یک سوال هستید، همزمان سوال بعدی را نیز بشنوید. بعد از آن، نوار گروه دیگری از سوالات را برای شما مشخص خواهد کرد و شما همان روش قبل را تکرار خواهید کرد. این تکنیک دسته بندی سوالات، بسیار موثر است چون شما را قادر می سازد که در یک زمان مشخص روی یک گروه مشخصی از سوالات تمرکز کنید و لذا آنها را بیشتر تحت کنترل خود خواهید داشت.

حواس پرتی

            با صداهای مختلفی که می شنوید، گیج نشوید. نوار از صداهای مختلفی استفاده می کند. صدای افراد جوان، پیر، مرد و زن و یا حتی لهجه های مختلف مثل استرالیایی، انگلیسی، آمریکایی، ژاپنی و غیره. صدای موجود در پس زمینه نیز متفاوت است. ممکن است صدای فرودگاه، کافی شاپ، خیابان، سالن سخنرانی دانشگاه و ... باشد. برای آن آماده باشید و اجازه ندهید که این صدا، حواس شما را پرت کند چون این دقیقاً چیزی است که آنها می خواهند. صداهای مزاحم را نشنیده بگیرید و به دنبال جوابها باشید.

به صورت ویژه گوش کنید

            وقتی در حال گوش کردن هستید، به دنبال توضیجات و جزئیاتی مثل تاریخ، مکان، شماره تلفن، ساعتهای باز بودن مکانها، سال، وسیله های حمل و نقل (ماشین، دوچرخه، قطار و ...) باشید. اگر آنها را شنیدید اما نمیدانستید که محل استفاده از آنها کجاست، آنها را در حاشیه دفترچه سوال Listening یادداشت کنید. بعداً شما وقت خواهید داشت که جوابهای خود را بررسی کنید. به سراغ سوالی که نتوانسته بودید جواب بدهید بروید و ممکن است آنهایی که در حاشیه یادداشت کرده اید، پاسخ سوال باشند.

همزمان با شنیدن، جواب بدهید

            دلیل اینکه وقتی می شنوید، جواب بدهید این است که شما سریعاً جملات را وقتی شنیدید، فراموش خواهید کرد. دلیل آن هم استرس، زبان بیگانه، ناپایدار بودن جریان اطلاعات و چیزهایی مانند آن باشد. بعد از شنیدن سه جمله، شما قادر نخواهید بود که اولی را تکرار کنید. این بدان معنی است که وقتی هر قسمت از آزمون Listening به پایان رسید، شما قادر نخواهید بود که جوابها را به یاد آورید. بنابراین وقتی شنیدید، جواب بدهید و هیچ چیزی را به بعد موکول نکنید.

رو به جلو پیش بروید

            بدترین چیز در این زمینه این است که شما بصورت سلسله مراتبی، در هنگام پاسخگویی، جوابها را از دست می دهید. یعنی شما یک جواب را از دست می دهید، بعدی را از دست می دهید و همینطور ادامه پیدا خواهد کرد. برای جلوگیری از این رخداد، همیشه دو سوال را زیر نظر داشته باشید. ممکن است گیج کننده به نظر برسد، اما با کمی تمرین برایتان طبیعی خواهد شد و به شما کمک زیادی خواهد کرد. حتی اگر پاسخ یک سوال را از دست دادید، به از دست دادن آن رضایت دهید و به سراغ سوال بعدی بروید وگرنه سوال بعدی را هم از دست خواهید داد.

نشانه ها و سرنخها را بدانید

            جواب معمولاً بلندتر و واضح تر تلفظ می شود و شنیدن و فهمیدنش آسانتر است. اگر چیزی را به وضوح نشنیدید (مثل قورت دادن کلمات توسط گوینده یا نجوا و پچ پچ ها) ممکن است جواب در آن قسمت نباشد. با کمی تمرین متوجه تفاوتها خواهید شد. یک نشانه برای جواب، این است که شما تکرار یک کلمه را بشنوید، نحوه املاء یک کلمه گفته شود، یا یک رقمی که دیکته می شود را بشنوید.

املاء و هجی

            همانطور که مشخص است، بخش هجی لغات از آزمون Listening ساده نیست و نیاز کمی تمرین دارد تا برای آن آماده شوید. از کسی بخواهید تا اسم شهرهایی که در زیر آورده شده است را برای شما بخواند و هجی کند و اگر به تنهایی تمرین می کنید، ابتدا آنها را هجی کنید و ضبط کنید و بعد برای خود پخش کنید. این کار را در مورد شماره تلفنهایی که آورده شده است هم انجام دهید. این تمرین خوبی است و اعتماد و اطمینان شما را بیشتر خواهد کرد.

نکته: در اعداد، بعضی اوقات در نحوه هجی کردن دو صفر پشت سر هم "00" به جای "Double Zero" ، "Double O" گفته و خوانده می شود.

Cities

Antananarivo, Brazzaville, Conakry, Gaborone, Johannesburg, Kinshasa, Libreville,  Lilongwe,  Mogadiscio, Ouagadougou, Windhoek, Islamabad, Rangoon,  Ascension, Vancouver, Al Minuya, Qandahar,  Jharkhand

Numbers

423-5207-0074,  628-2087-2311,  5167-832-0155,  8746-221-0302  5337-298-0132,  5900-231-7621,  4348-663-980,  11-267-55410,  101-9020-7624,  413-2567-9011,  782-6721-0412,  479-2001-6792,  821-6283-1382,  492-5241-8921,  941-2042-9142,  871-5466-0098,  917-5422-3333,  244-1449-2100

انواع تکالیف Listening

            قول من را به خاطر دارید؟ هیچ نکته شگفتی در IELTS  وجود ندارد. جدول زیر به شما انواع تکالیفی که ممکن است در دفترچه سوال Listening وجود داشته باشد را به شما نشان می دهد. انواع مختلفی از تکالیف که با دستور العملهای متفاوت وجود خواهند داشت. بنابراین اگر شما الان آنها را ببینید و به خاطر بسپارید، بعداً در زمان صرفه جویی خواهید کرد. البته شما با تمامی این موارد در امتحان خود مواجه نخواهید شد و این جدول ممکن است کمی خسته کننده به نظر برسد اما توصیه من این است که الان با آنها آشنایی پیدا کنید نه اینکه صبر کنید تا وقتی پیش آمدند، شما را غافلگیر کنند.

نوع تکلیف

چه کاری باید انجام بدهید؟

دستور العمل ذکر شده در دفترچه سوال

انتخاب کردن تصویر

بین سه یا چهار تصویر، تصویری را که بیشتر توضیحاتی که در نوار شنیده اید را در بر می گیرد.

دور حرف مربوط به آن عکس یک دایره بکشید.

پاسخگویی به سوالاتی با چند جواب

یک سوال با چند (سه، چهار یا پنج) جواب خواهد داشت که شما باید گزینه صحیح را انتخاب کنید. (بعضی وقتها بیشتر از یک جواب را باید انتخاب کنید)

دور حرف مربوط به پاسخ صحیح یا دور پاسخ صحیح را خط بکشید.

پاسخگویی به سوالاتی با جوابهای کوتاه

پاسخگویی با سه کلمه عیناً مثل آنچه در دستورالعمل سوال ذکر می شود

جای خالی یا جدول را با بیشتر از سه کلمه برای پاسخ هر سوال پر نکنید. حداکثر سه کلمه استفاده کنید.

تکمیل کردن یک جمله

جمله را با آنچه که می شنوید تکمیل کنید.

جای خالی را در جمله با حداکثر سه کلمه برای پاسخگویی تکمیل کنید.

تکمیل کردن یک فرم

فرمی به شما داده می شود که باید جاهای خالی آن را پر کنید

برای پر کردن جاهای خالی حداکثر از سه کلمه برای هر پاسخ می توانید استفاده کنید.

تکمیل کردن نمودار یا جدول

یک جدول با چند جای خالی در آن به شما داده می شود و شما باید بر اساس آنچه که می شنوید، آن را تکمیل کنید.

برای پر کردن جاهای خالی حداکثر از سه کلمه برای هر پاسخ می توانید استفاده کنید.

True / False / Not Given

یک توضیح  که یا درست است، یا غلط است یا اطلاعاتی در خصوص آن در عبارت مربوط به آن داده نشده است و شما باید در خصوص انتخاب یکی از این ها بر اساس آنچه شنیده اید، تصمیم گیری کنید.

پاسخگویی با True یا False یا Not Given

پر کردن جاهایی خالی

چند جمله با تعدادی جای خالی وجود دارد که شما باید آنها را با کلمات درست پر کنید که یا آنها را از لیستی که وجود دارد انتخاب خواهید کرد یا بر اساس آنچه شنیده اید، باید کلمات را در آنها قرار دهید.

برای پر کردن جاهای خالی حداکثر از سه کلمه برای هر پاسخ می توانید استفاده کنید.

نامگذاری نمودارها یا نقشه ها

نوشتن توضیحاتی با یک تا سه کلمه برای قسمتهای مختلفی از یک نمودار یا یک نقشه بر اساس آنچه که می شنوید

نمودار یا نقشه را با یک تا سه کلمه در فضاهای مشخص شده خالی نامگذاری یا تکمیل کنید.


حذف کردن

            وقتی شما با سوالات چند گزینه ای مواجه می شوید، حذف کردن یک تدبیر خوب خواهد بود. معمولاً یک جواب صحیح وجود دارد مگر آنکه دستورالعمل سوال، چیز دیگری را عنوان کرده باشد. این تکلیف خیلی شبیه به تکلیف True / False / Not Given است. شما باید در خصوص هر انتخاب در سوالتان تصمیم گیری کنید که آیا صحیح است؟ غلط است؟ یا اطلاعاتی در خصوص آن در متن داده نشده است و وقتی تصمیم گیری کردید، پاسخی که صحیح است را انتخاب خواهید کرد. اگر True درست است، بنابراین False یا Not Given صحیح نخواهند بود و  می توانند حذف شوند. به خاطر داشته باشید بر اساس دستورالعملی که در سوال داده شده است، ممکن است از شما خواسته شده باشد که انتخاب کنید: کدامیک صحیح است؟ یا کدامیک صحیح نیست؟ به این دو مورد کاملاً دقت داشته باشید.

تدبیری برای پر کردن جاهای خالی

            به کلمات کناری جاهای خالی دقت کنید تا بفهمید چه چیزی در جالی خالی از قلم افتاده است؟ یک اسم؟ یک صفت؟ یا یک فعل؟ بعنوان مثال اگر یک اسم قبل از جای خالی باشد (مثل جمله The boy is ...) بدین معنی است که شما نیاز به یک صفت خواهید داشت: (The boy is small) یا یک فعل: (The boy is smiling). وقتی یک جای خالی را پر می کنید، کلمه ای که یافته اید را در جای خالی بنویسید و کل عبارت را بخوانید و ببینید آیا دارای معنی است یا خیر؟

سوالات گیج کننده

            این سوالات ممکن است از کلمات مختلفی که دارای معانی یکسانی هستند استفاده کنند تا شما را گیج کنند و ممکن است مترادفها را بیان کنند. مثلاً در نوار گفته می شود:

 " All the candidates have to fill an application form"

 و سوال این است:

"The candidates must fill an application" - is it True, False or Not Given?"

جواب سوال True است چون Have to و Must یک معنی می دهند.

مواظب تله ها باشید

تله شماره یک: تغییر جهت غیر منتظره

            ممکن است شما بشنوید که گوینده شروع به صحبت در موردی می کند و ناگهان با یک چیز کاملاً متفاوتی صبحتهایش را ادامه می دهد. این یک تله است و مراقب باشید که در آن گرفتار نشوید. قانون این قسمت به این صورت است: آخرین کلمه در نظر گرفته شود. مثلاً اگر شنیدید که گوینده می گوید:

 "I want to visit that gallery on Monday. No, wait, I've just remembered that it is closed on Monday, so I will go on Wednesday."

و سوال این باشد: When?، بنابراین جواب صحیح Wednesday است و Monday یک تله است.

تله شماره دو: عمومیت دادن

            ممکن است شما بشنوید که گوینده، یک لیستی از چند چیز را بیان می کند و بعد همه آنها را در یک کلمه بیان می کند. مثلاً:

"Well, I like to swim, hike, and camp - to be involved in outdoor activities."

اگر سوال این باشد:

"What kind of activities..."

جواب صحیح Outdoor است نه swimming, hiking, camping.

تله شماره سه: انتخاب جوابهای صریح

            انتخاب جوابهای صریح می تواند یک تله باشد (و عموماً هم هست). مثالهای زیر موضوع را روشن می کند:
گوینده می گوید:

"This course is a must for all first year students, excluding foreign students".

سوال این است: "All the first year students have to take this course",

جواب باید False یا (F) باشد چون اینجا یک استثناء وجود دارد و آن foreign students است. جوابهای صریح که معنای "بدون استثناء" در آنها وجود دارد مشکوک هستند و به شما هشدار می دهند که دقت بیشتری بکنید.

گرامر را چک کنید

            اگر پاسخی که شما می دهید از نظر گرامری مشکل داشته باشد می تواند پاسخ صحیح نباشد. چک کردن گرامر در پاسخها می تواند به شما ایده بدهد که آیا پاسخ شما صحیح است یا نه؟ مخصوصاً در خصوص سوالاتی که مربوط به پر کردن جاهای خالی یا تکمیل کردن جملات هستند.

از زمان خود عاقلانه استفاده کنید

            در طول زمان آزمون، شما زمان کوتاهی بین هر عبارت خواهید داشت. از آن برای چک کردن و کامل کردن پاسخهایتان استفاده کنید.

پاسخها را با زیرکی منتقل کنید

            شما بعد از 20 دقیقه زمان برای آزمون Listening، 10 دقیقه زمان اضافه برای انتقال جوابها از دفترچه سوالات به برگه پاسخنامه خواهید داشت و شما باید از این زمان به زیرکی تمام استفاده کنید. برگه پاسخنامه دو رو دارد. بنابراین اطمینان حاصل کنید که در روی مربوط به Listening جوابها را منتقل می کنید نه در روی مربوط به Reading. اول تمامی پاسخها را از دفترچه سوال به برگه پاسخنامه منتقل کنید و به توصیه های زیر توجه کنید:

     - برای سوالات چند جوابی، یا چند تصویری، فقط حرف مربوط به پاسخ را در برگه پاسخنامه بنویسید.

     - برای سوالات تکمیل یک جمله، فقط پاسخ تان را منتقل کنید نه کل جمله را.

     - برای سوالات True / False / Not Given فقط T، F یا NG  را بر اساس آنچه که صحیح است منتقل کنید. (توضیح من: از True، False یا Not Given به صورت کامل هم میتوان استفاده کرد).

     - برای سوالات پر کردن جاهای خالی، فقط کلمه ای که برای پر کردن جای خالی استفاده کرده اید را منتقل کنید.

     - برای جوابهایی که بصورت خلاصه نوشته اید، صورت کامل آنها را منتقل کنید. مثلاً اگر نوشته اید Prof. advise باید بنویسید Professor advise.

     - بررسی کنید که تمامی پاسخها واضح و قابل فهم باشند.

حالا اگر سوالاتی جا مانده اند که جواب نداده اید، وقت خوبی است که پاسخ آنها را حدس بزنید.

تمرین! تمرین! تمرین!

      من قویاً توصیه می کنم که شما از تمامی نکات گفته شده موقع تمرین کردن استفاده کنید. هنگام تمرین کردن، شما نیاز به منابع صوتی خواهید داشت که میتوانید در سایتهای زیر آنها را پیدا کنید:

http://elc.polyu.edu.hk/IELTS/ - take it online, or print the booklet
 http://www.esl-lab.com/ - for this one you will need Real Audio Player http://www.international.holmesglen.vic.edu.au - download the sample, print booklet
http://esl.about.com/cs/toefl/a/a_ielts_2.htm

این نمونه های Listening را گوش کنید و نکات ذکر شده را هنگام پاسخگویی به سوالات در مورد آنها به کار ببندید. این تنها راهی است که می توانید واقعاً به تاثیری که این نکات دارند، پی ببرید. همچنین می توانید یک نمونه سوال را چندین بار گوش بدهید تا تکنیک های مختلفی را تمرین کنید.

خوب این هم از Listening. هفته آینده به امید خدا میریم سراغ Writing. تا هفته آینده، بدرود.چشمک

 

+ Joe ; ٥:۳٠ ‎ق.ظ ; ۱۳۸٧/۸/۱۱
comment نظرات ()

نکات امتحان آیلتس - ترجمه شده از کتاب Ace the IELTS - مقدمه

خوب همونطوری که قول داده بودم، شروع کردم به ترجمه کتاب Ace The IELTS نوشته Simone Braverman. اول لازم میدونم از دوست خوبم پریسا به خاطر اینکه این کتاب رو به من معرفی کرد و اون رو به من داد، تشکر کنم.
این هفته براتون مقدمه این کتاب رو ترجمه میکنم و قرار میدم. فقط یک نکته ای رو توضیح بدم که بعضی جاها در کتاب، نویسنده عقیده و نظر خودش رو بیان کرده که من عیناً از زبان نویسنده ترجمه کرده و قرار داده ام و بنابراین خیال نکیند که اینها عقاید من هست. هر جا که لازم دیدم عقیده شخصی خودم رو بگم، اون رو توی یک پرانتز و با عنوان "توضیح من" ذکر کردم. ضمناً لازم هست بگم که من به شخصه هیچ تضمینی نمیدم که شما با مطالعه نکاتی که در این کتاب گفته شده، به نتیجه دلخواهتون توی امتحان دست پیدا کنید، کما اینکه خود من اینطور شدم. حالا ممکنه بگید که پس چرا این رو اینجا گذاشتی؟ دلیلش اینه که این کتاب خیلی بهم کمک کرد و تکنیکهاش واقعاً مفید بود. اینکه من نمره نیاوردم، ممکنه دلایل دیگه ای داشته باشه. مثلاً یک اشتباه در شروع یک لغت با حرف بزرگ یا کوچک، یا اینکه نداشتن یک بانک لغات قوی انگلیسی یا هر دلیل دیگه ای...
در هر صورت، خوندن این کتاب هیچ ضرری نداره و اینکه آیا برای شما مفید باشه یا نه، کاملاً به خودتون بستگی داره. فایل
PDF انگلیسی کتاب رو هم بعد از اتمام ترجمه براتون میذارم که اصل انگلیسی اش رو هم بخونید.
در پایان، اگر هر کدوم از دوستانی که این مطالب رو مطالعه می کنند و در جای دیگه ای میخوان اونها را عنوان کنند یا استفاده کنند، لطفاً منبع اون رو هم ذکر کنند و حق Copyright بنده رو محفوظ نگه دارند.
لبخند

این کتاب در مورد چیست؟

این راهنما به شما آزمون IELTS را آموزش می دهد و هدفش آموزش زبان انگلیسی نیست. چرا؟ چون اگر حتی زبان انگلیسی، زبان اول شما باشد، باید فراموش کنید که در آزمون آیلتس امتیاز خوبی بیاورید مگر خودتان را برای این آزمون آماده کرده باشید. مهمترین مشکلاتی که در این آزمون وجود خواهند داشت عبارتند از: زمان – فوت و فن ها و تله های منطقی.

زمان بدترین دشمن شما در این آزمون است. شما باید همه چیز را به سرعت انجام بدهید و البته لازم است که در مدت زمانی که دارید، پاسخهای درستی به سوالات بدهید اما واقعیت این است که شما در مقابل سوالات زیادی که پیش رو دارید و باید جواب بدهید و همچنین متنهای زیادی که باید بنویسید، فرصت کمی دارید.

این راهنما به شما خواهد گفت که:
- چگونه گوش بدهید، جوابهای صحیح را بشنوید و آنها را به سرعت بنویسید
- چگونه متون را بررسی کنید و به سرعت آنها را با سوالات داده شده ارتباط دهید.
- چگونه انشاء خود را به سرعت بنویسید.
- چگونه برای هر موضوعی به سرعت در ذهن خود مطلب بسازید و بیان کنید.
- چگونه دامها و تله ها را بشناسید و از آنها دوری کنید.

این کتاب ممکن است که به شما انگلیسی را یاد ندهد، اما مطمئناً میتواند به شما کمک کند که بر آیلتس غلبه کنید!

به عقیده من، شما لازم نیست بیشتر از یک دوره 4 هفته ای و بصورت تمرینهای روزانه 3 ساعته برای این آزمون وقت بگذارید. با این برنامه ریزی، شما به نتیجه دلخواه خود دست خواهید یافت. همچنین اگر شما قادر هستید که این کتاب را به خوبی بخوانید و متوجه بشوید، زبان انگلیسی شما به اندازه کافی خوب خواهد بود که با مطالعه نکات راهنمای این کتاب بتوانید به نمره خوبی دست پیدا کنید. همچنین می توانید یک روز در هفته را نیز به خودتان استراحت بدهید.

چگونه از این کتاب استفاده کنیم؟

روشی که این راهنما بر اساس آن ساخته شده است، شما را قادر خواهد ساخت تا فصل های اصلی کتاب (شامل Listening, Reading, Writing & Speaking) را به هر ترتیبی که دوست دارید، مطالعه کنید چون هیچگونه ارتباطی بین آنها وجود ندارد. اگر زمان کافی ندارید، پیشنهاد میکنم فقط این کتاب را بخوانید و تمرینهای آن را انجام دهید و لازم نیست کار بیشتری انجام دهید. البته این راه حل ایده‌آلی نخواهد بود.

اگر زمان زیادی ندارید، من قویاً به شما پیشنهاد میکنم که به تمامی نکته هایی که در این کتاب آمده است توجه کافی داشته باشید و آنها را در آزمون آیلتس انجام دهید. در انتهای هر فصل از کتاب، لینکهایی مرتبطی با آن فصل برای شما قرار داده شده است و همچنین جزئیات برنامه ریزی مطالعه نیز در انتهای کتاب ذکر شده است.

در انتهای کتاب، یکسری نکات کوچک ذکر شده است که خلاصه ای از نکات مهم هر فصل می باشد. آنها را قبل از شروع تمرینات مطالعه کنید. این نکات باعث می شوند ذهن شما به آنچه که واقعاً مهم است، معطوف شود.

روال امتحان آیلتس

امتحان آیلتس در 4 قسمت به ترتیب زیر برگزار می گردد:

Listening, Reading, Writing and Speaking

(توضیح من: در ایران لزوماً اینطور نیست و آزمون Speaking ممکن است قبل از مابقی قسمتها و در روزهای قبل از امتحان مربوط به سه قسمت دیگر برگزار گردد).

Listening در حدود 30 دقیقه زمان به خود اختصاص می دهد. 20 دقیقه برای گوش دادن به نوار و پاسخگویی به سوالاتی که می شنوید و 10 دقیقه برای انتقال پاسخها به برگه جواب به شما زمان داده می شود.

Reading یک ساعت زمان به خود اختصاص می دهد و شما در این قسمت، باید عبارات و متون داده شده را بخوانید و سوالاتی که مرتبط با این متون است را جواب بدهید. همچنین تکالیف دیگری هم هستند که بعداً در مورد آنها صحبت خواهیم کرد.

Writing نیز 1 ساعت زمان به خود اختصاص می دهد که به دو قسمت 20 دقیقه ای برای نگارش یک نامه و 40 دقیقه ای برای نگارش یک انشاء تقسیم می گردد.

Speaking ماکزیمم 15 دقیقه زمان به خود اختصاص می دهد که به سه قسمت معرفی شخصی، نطق کوتاه و بحث تقسیم می گردد.

نگاه مختصری به Listening

Listening شامل 4 بخش است که معمولاً بین 38 تا 40 سوال در این قسمت مطرح می شود. شما باید در حین اینکه به نوار گوش می دهید، به سوالات نیز جواب بدهید. نوار به هیچ عنوان مکث نمی کند و شما به هیچ عنوان بیشتر از یکبار آن را نخواهید شنید و هر چه پیش می روید، سوالات به مرور سخت تر خواهند شد. ترسیده اید؟ نه، نترسید! تکنیکهایی برای این قسمت وجود دارند. بزرگترین تسکینی که وجود دارد، این است که Spelling در این قسمت اهمیتی ندارد به جز لغاتی که برای شما در نوار Spell می شوند. فقط مطمئن باشید که جوابهای شما قابل خواندن و درک شدن باشند. وقتی آنها را به برگه جواب منتقل می کنید، فقط باید با مداد این کار را بکنید.

(توضیح من: در مورد این قسمت خیلی اطمینان ندارم چون به نظر من spelling در این قسمت مهم هست)

نگاه مختصری به Reading

 Readingشامل 4 بخش و کلاً دارای 40 سوال است. شما در این قسمت، باید متون را بخوانید و سوالات را جواب بدهید، برای نمودارها، عنوان بگذارید، جملات را کامل کنید یا جاهای خالی را پر کنید. برای هر کدام از اینها، دستورالعمل و مثالهایی هست. متون از کتابها، روزنامه ها، مجلات و مطالبی که بتوان از آنها در آزمون استفاده کرد انتخاب می شوند که شامل همه موضوعات از غواصی تا فضانوردی ممکن است باشند. متون بخشهای ابتدایی از انتهایی آسانتر هستند و روشن است که آخرین متن، مشکلترین متن خواهد بود.

            خبر خوب اینکه شما با روشی که بعداً خواهم گفت، واقعاً لازم نیست که کل متن را بخوانید و خبر بد اینکه شما زمان اضافه ای برای انتقال پاسخها به برگه جواب ندارید و شما باید در همان 60 دقیقه ای که فرصت دارید، همه کارها را انجام دهید. لطفاً این موضوع را فراموش نکنید. من شاهد بوده ام که کسی این کار را انجام داد و منظره خوبی نبود، دیدن جوان بیچاره ای که در اثر این اشتباه، نمره 0 در reading گرفته بود و گریه می کرد.... ضمناً به یاد داشته باشید که این قسمت را باید با مداد پاسخ بدهید.

نگاه مختصری به Writing

Writing دو زیر مجموعه دارد. در ابتدا شما باید یک نامه بر اساس سناریویی که به شما داده می شود با حداقل 150 کلمه بنویسید. در قسمت دوم شما باید یک انشاء بر اساس موضوعی که به شما داده می شود بنویسید و بر اساس عقیده تان، راجع به آن قضاوت کنید یا راه حلی برای یک مشکل ارائه بدهید. حداقل کلماتی که در این قسمت باید استفاده نمایید، 250 کلمه است.

            نگران نباشید! با ساختاری که بعداً به شما برای نوشتن نامه و انشاء خواهم گفت و  استفاده از قوه تصور خودتان، این قسمت برای شما مثل آب خوردن خواهد بود! البته این قسمت نیاز به کمی تمرین و ممارست دارد اما  بعد از اینکه چند انشاء و نامه نوشتید، به خوبی برای این قسمت آماده خواهید بود و احساس دلگرمی خواهید کرد.

نگاه مختصری به Speaking

Speaking به چند دلیل، یک قسمت تفریحی این آزمون است. شما قبل از آن مقداری استراحت خواهید داشت. شما از 3 قسمت قبلی خسته شده اید و بنابراین یک مقدار زیادی آرامش خواهید داشت. مصاحبه کنندگان آموزشهای خاصی دیده اند و بدون هیچ دلیلی، همیشه لبخند به لب دارند و این حس را به شما القاء می کنند که با بهترین دوستتان مشغول صحبت کردن هستید.

            اولین قسمت از Speaking شامل یک معرفی خواهد بود. بدین معنی که مصاحبه کننده از شما سوالاتی در مورد خودتان، شغل تان، مطالعاتتان، خانواده تان، خواهرها و برادرهایتان، حیواناتی که ممکن است داشته باشید و مسائلی مانند آن خواهد پرسید. این ساده ترین قسمت این آزمون است.

            در قسمت بعدی این آزمون، به شما یک کارت داده خواهد شد که در آن یک موضوع و 3 یا 4 سوال قرار دارد. شما فرصت دارید یک دقیقه در مورد موضوع فکر کنید و اگر لازم است، مطالبی را یادداشت کنید و بعد از آن بین یک تا دو دقیقه در مورد آن موضوع صحبت کنید و به آن سوالات پاسخ دهید. بعد از پایان یافتن صحبتهای شما، مصاحبه کننده ممکن است از شما چند سوال اضافه تر نیز بپرسد.

            در قسمت پایانی، شما یک بحث را با مصاحبه کننده خواهید داشت. این بحث مرتبط با موضوعی است که در قسمت دوم در موردش صحبت کرده بودید اما شامل ایده های بیشتر و خلاصه تری نسبت به قسمت قبل می گردد. شما باید توضیحات و قضاوتهای بیشتری را بر اساس عقایدتان بیان کنید.

            در طول این قسمت، صدای شما بر روی یک دستگاه ضبط صوت، ذخیره خواهد شد. نگران نباشید، این برای تست و آزمون مصاحبه کننده است، نه برای شما.

(توضیح من: از این فایل ذخیره شده، در صورتیکه اعتراضی به نمره Speaking خود داشته باشید استفاده می شود).

 خوب، هفته آینده وارد مبحث Listening میشیم و اون رو کامل توضیح میدیم که چی هست. نظراتتون رو حتماً بدین که برای ادامه دادن خیلی مفید خواهد بود. پس تا هفته بعد، بدرود.

 

+ Joe ; ٧:۳۸ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٧/۸/٢
comment نظرات ()