آخر دنیا... استرالیا

قصه مهاجرت و خاطرات من

Shock

سلام به همه

تازه از شوک در اومدم. از وقتی جواب رو گرفتم شوک بهم وارد شد و یک مقداری طول کشید تا ردش کنم. شما خودتون رو بذارین جای من ببینین شوک بهتون وارد نمیشه؟
L=6, R=5.5, W=6, S=7
که تو یک اسکیل نمره نیارین اونم نیم نمره و اونم از جایی که اصلاً فکرشم نمیکردین! ناراحت
خودم به این نتیجه رسیدم که باید لغات بیشتری رو یاد بگیرم، وگرنه از نظر تکنیک مشکلی نداشتم و اون هم به مدد همون کتابی بود که قول دادم براتون اینجا خورده خورده ترجمه کنم و بذارم. هنوز سر قولم هستم و تا امتحان بعدی،‌ مطمئن باشین که برای دوره کردن خودم هم شده، اینجا میذارمش شما هم حالش رو ببرین...

امیدوار باشین که آدمیزاد به امید و آرزوهاش زنده است چشمک
منم امیدوارم یه روزی برسه که بشینم اینها رو بخونم و بگم یادش بخیر... چقدر درگیر این امتحان لعنتی بودیم تا کارمون راه افتاد.

+ Joe ; ۳:٤٥ ‎ق.ظ ; ۱۳۸٧/٧/٢٤
comment نظرات ()

تفاوت امتحان IELTS General و IELTS Academic

سلام

یکی از دوستان خوب سوالی در مورد مقایسه امتحان آیلتس جنرال و آکادمیک کرده بود که کدوم سخت تره و کدوم آسونتر. من اینجا فقط اطلاعاتی که دارم و نظر خودم رو میگم. هر کدوم از دوستان خوبم که ممکنه اطلاعات بیشتری داشته باشند هم ازشون خواهش میکنم که نظراتشون رو اعلام بکنند که این مطلب کامل تر بشه.

آیلتس آکادمیک رو معمولاً از کسانی میخوان که برای تحصیل مهاجرت میکنند یا اینکه میخوان اونجا تدریس بکنند. برای سایر مهاجرین آیلتس جنرال لازم هست. در اکثر موارد از شما در آیلتس جنرال نمره ۶ در هر باند (Listening - Reading - Writing _ Soeaking) میخواهند در صورتیکه Main Applicant برای مهاجرت باشید که البته ممکن هست در شرایط خاصی از شما نمرات دیگری بخواهند و در صورتیکه همراه پرونده مهاحرت  باشید، از شما نمره Overall 4.5 خواهند خواست. اما در مورد آکادمیک تا جائیکه میدونم این نمره باید 7 باشه در هر Band و مطمئن هستم که برای تدریس، حتماً از شما نمره 7 آکادمیک در هر باند میخواهند. خوب این از نمرات، اما در خصوص خود امتحان.

امتحان آکادمیک در قسمت Listening و Speaking عیناً مانند جنرال است و هیچ تفاوتی ندارند. نحوه بارم بندی و نمره دهی سوالات البته در موارد مختلف بسته به درجه سختی و آسانی سوالات و همچنین وزن سوالات، یکسان نیست. اما معمولاً بدین صورت هست:

برای Listening شامل 40 سوال در 4 تا Section که برای اون 30 دقیقه وقت دارید + 10 دقیقه برای انتقال جوابهاتون از دفترچه سوال به برگه جواب وقت خواهید داشت و در صورتیکه به 16 سوال جواب درست داده باشید 5 نمره، برای 23 سوال 6 نمره، برای 30 سوال 7 نمره و برای 35 سوال 9 نمره خواهید گرفت.

برای Speaking که شامل 15 دقیقه مصاحبه در مورد مسائل و موارد عمومی هست که قبلاً هم توضیح دادم و نمره بندی اون کاملاً بستگی داره به تسلط شما در صحبت کردن و استفاده از کلمات، تلفظ کلمات و گرامر + روان صحبت کردن و مکث و تته پته نکردن.

Reading در امتحان آکادمیک به نظر من سخت تر از جنرال هست. شما مانند امتحان جنرال با 3 تا Section حاوی متون مواجه هستید، با این تفاوت که طول متون در امتحان آکادمیک طولانی تر از جنرال هست و نوع موضوعات هر Section آکادمیک با نظیر اون در جنرال هم متفاوت هست. متون در آکادمیک پیچیده تر هستند و شما برای درک اونها نیاز به دونستن دامنه وسیع تری از لغات (اعم از معمولی و تخصصی) دارید. در هر دو امتحان جنرال و آکادمیک، برای این قسمت 1 ساعت وقت دارید که طبیعتاً چون بزرگترین دشمن شما در امتحان، زمان هست، در متون آکادمیک این دشمن خودش رو پر رنگتر نشون میده چون متون طولانی تر هستند و باعث میشن وقت کم بیارین. بارم بندی نمرات هم در این دو امتحان با یکدیگر متفاوت هست، به این صورت که:
برای امتحان جنرال، 15 سوال = 4، 23 سوال = 5، 30 سوال =6 و 34 سوال = 7 خواهد بود
برای امتحان آکادمیک، 15 سوال = 5، 23 سوال = 6، 30 سوال = 7، 35 سوال = 8 خواهد بود.
همونطور که می بینید، چون امتحان آکادمیک ماهیتاً سخت تر هست، وزن بارم و نمره سوالات در اون بالاتر هست. از طرفی بدلیل اینکه شما در جنرال باید سوالات درست بیشتری رو پاسخ بدید که نمره بالاتری بگیرید، در نیتجه باید دقت بالاتری داشته باشید.

Writing در Task 2 که شامل نوشتن انشاء (با حداقل 250 کلمه) هست، در هر دو امتحان یکسان هست. تفاوت این دو امتحان فقط در Task 1 هست که در جنرال، شما باید یک نامه (با حداقل 150 کلمه) با عناوینی مثل درخواست، شکایت، نامه دوستانه یا درخواست استخدام بنویسید، اما برای آکادمیک، شما باید یک نمودار یا یک شکل رو که به شما داده شده است رو تجزیه و تحلیل کنید. زمان کل Writing هم در هر دو امتحان یکسان و معادل یک ساعت هست که توصیه میشه 20 دقیقه برای تفکر، نوشتن و پاکنویس کردن Task 1 و 40 دقیقه رو هم برای تفکر - نوشتن و پاکنویس کردن Task 2 اختصاص بدید. من خودم متاسفانه تجربه عملی نوشتن متن برای آکادمیک رو نداشتم، اما اگر توانایی تجزیه و تحلیل یک نمودار یا یک شکل رو داشته باشید و بتونید در مورد بنویسید، بنظر زیاد سخت نیست، هر چند که در مقام مقایسه با نوشتن یک نامه با عناوینی که گفتم سخت تر هست، چون شما برای این نامه ها کلیشه های ثابتی دارید که نوشتن بر اساس اون کلیشه ها، نمره ای از شما کم نمیکنه اما برای هر نمودار و هر شکل خاص، تفسیر خاصی لازم هست.

امیدوارم تونسته باشم در خصوص تفاوت این دو امتحان و سختی و آسونی هر کدوم درست راهنمایی کرده باشم.

یک نکته مهم: شما در امتحان آیلتس علاوه بر دانش زبان، نیاز به دونستن یک سری مهارت دارید. قطعاً و مطمئناً بهتون میگم که اگر زبان فوق العاده ای داشته باشید اما این تکنیکها رو ندونید، نمیتونین نمره بیارین. قول میدم همینجا به همه تون که بزودی براتون به تفصیل در مورد این تکنیکها مینویسم. البته این تکنیکها همه در یک کتاب توضیح داده شده و به قول معروف منبع دارند که براتون ترجمه اش میکنم و من در آوردی نیستند.چشمک

+ Joe ; ٥:٢٧ ‎ق.ظ ; ۱۳۸٧/٧/٩
comment نظرات ()

آیلتس - بار دوم - قسمت دوم (Listening - Reading - Writing)

خوب بالاخره باز هم موعد امتحان رسید و ... لبخند

امروز رفتم امتحان جای هیچکدومتون هم خالی نبود! از دفعه قبل دیرتر رفتم و تقریباً مشکلی هم پیش نیومد چون دفعه قبل دستم اومده بود که اگر نیم ساعتی هم دیرتر از 7 اونجا باشی خیلی چیزی از دست نمیدی. این بار چون باید موبایلم رو که همراهم بود (+ کیف پول البته که در بازرسی بدنی بهم گفتند که تحویلش بدم) یک کمی بیشتر معطل شدم چون باید توی صف تحویل این خرت و پرتها می ایستادم. بعدش هم از شانس ما صف کسانی که فامیلی شون با حروف A تا H شروع می شد از همه طولانی تر بود!  البته منم توی دلم گفتم بهتر اگر قراره که بدشانسی گریبانگیرمون بشه بذار همینجا توی همین صف و قبل از امتحان گریبانگیر بشه که بعدش راحت باشیم چشمک

خلاصه اش کنم دیگه، چون قبلاً در مورد چگونگی امتحان به اندازه کافی توضیح داده ام، امتحان بنظر خودم که از دفعه پیش بهتر بود. بنظرم آسونتر اومد، شاید آسون نبود چون چند نفری از دور و بری ها میگفتند که آسون نبود، به همین خاطر فکر کردم شاید چون من این بار همه اش Academic Reading خوندم، بنظرم متون General ساده تر می اومدن. خلاصه در کل بدک نبود و همه چیز اوکی بود جز دو تا سوت ناجوری که بلندگوی محترم! سالن موقع Listening و دقیقاً موقع آخرین Section مربوط به Listening که از همه ناجورتر هست از خودشون پخش فرمودند و حسابی تمرکزهای دوستان رو مورد عنایت خودشون قرار دادند! عیب نداره اگر ایندفعه نمره هام رو بیارم، همیشه به عنوان یک خاطره خوب توی ذهنم میمونه... چشمک

دیگه خبر خاصی نبود و فعلاً چاره ای جز انتظار دو هفته ای برای مشاهده نتایج ندارم. خدایا میشه یعنی؟ سوال

+ Joe ; ٥:۳۳ ‎ق.ظ ; ۱۳۸٧/٧/٧
comment نظرات ()

آیلتس - بار دوم - قسمت اول (speaking)

سلام

امروز اسپیکینگ داشتم. ساعت 11. البته من زودتر رفته بودم و تقریباً یک ربع به 11 صدام کردن رفتم تو اتاق. همون خانوم دفعه پیش بود و کلی قبلش حال و احوال کردیم و شروع شد. طبق معمول اول از معرفی دو نفر شروع شد که ایشون خودشون رو معرفی کردن و بعد از من خواستن که اسمم رو بگم. بعد پرسید که کجا متولد شدی؟ الان کجا زندگی میکنی؟ از خونه تون بگو که چطوریه و چقدره؟ رو دیوار چیزی نصب کردین؟ چی هست؟ که گفتم. بعد در مورد اینترنت سوال کرد که خوراک بود! پرسید کی از اینترنت استفاده کردی؟ استفاده از اینترنت خوبه؟ برای چی خوبه؟ مگه چی داره؟ لبخند

بعد رفتیم سراغ تاپیک مورد بحث که در مورد هدیه بود. آخرین هدیه ای که دادین چی بود؟ از کجا خریدین؟ به کی دادین؟ ما هم که طبق معمول بعد از یکی دو دقیقه که وقت میدن فکر کنی و اگر میخوای یادداشت بنویسی، زن ذلیلی مون عود کرد و در مورد کادوی تولد خانوممون سخن سرایی کردیم! بنظرم طرف هم کلی ذوق کرد که این بابا چقدر زنش رو دوست داره! خیال باطل

بعدش هم بحث در مورد کادو و هدیه ادامه پیدا کرد که ایرانیها چه موقعی معولاً به یکدیگه هدیه میدن؟ بیشتر دوست داری هدیه بدی یا بگیری؟ بعضی ها از کادو کردن هدیه چه سودی میبرن؟ چرا اینکار رو میکنن؟ چه فرقی به نظرت بین هدیه های مختلف هست؟

خلاصه این بود همه سوالاتی که پرسید از من. منم تا تونستم جواب دادم اما من کلاً یک مشکلی دارم اونم اینه که چون معمولاً آدم کم حرفی هستم و از طرفی چندین سال هم هست که با کامپیوتر کار میکنم همه جوابهام تو فارسی هم معمولاً کوتاه و مختصر و صفر و یکی هست! یادتون باشه مثل من نباشین و تا میتونین در مورد سوالی که ازتون میشه حرف بزنین. اگر لازم باشه خودش بهتون میگه stop. و البته حتماً میدونین که هدف از این امتحان سنجیدن دانش شما در مورد لغتهایی که میدونین، جمله بندی هاتون، گرامر و ارتباطتون با طرف مقابل هست. حتماً سعی کنید به چهره طرف مقابل موقع حرف زدن نگاه کنین و از کلماتی که بلد هستین تا جایی که میتونین استفاده کنین. تلفظ صحیح کلمات و جمله های درست یادتون نره. من که البته معمولاً رنج اسپیکینگ ام رو 6 و 6.5 هست. فکر میکنم این رو خوب دادم تا شنبه بریم سراغ بقیه اش ببینیم چی میشه. برام دعا کنین! همه تون رو دوست دارم و امیدوارم هر کی مثل من گیر این امتحان هست،‌ موفق بشه.

+ Joe ; ۱٢:۱۳ ‎ق.ظ ; ۱۳۸٧/٧/٢
comment نظرات ()