آخر دنیا... استرالیا

قصه مهاجرت و خاطرات من

نتیجه امتحان

سلام. نتیجه امتحانم خوب نبود و متاسفانه شکست خوردم توی این مرحله:

Listening = 5.5
Reading = 5.0
Writing  = 6.0
Speaking = 6.5
Overall = 6.0

ناراحت

خداییش Reading سخت بود مخصوصاً section 3 که نمیدونم چرا جواب سوالها پیدا نمیشد! اما فکر نمیکردم که Listening رو هم کم نمره بیارم...
اما اشکالی نداره باز هم ثبت نام کردم تقربیاً دو ماه دیگه انشاءا... ببینم چی میشه این بار.

دعا کنید برام فعلاً پروسه مهاجرت متوقف شده و گیر این کارنامه آیلتس هست.

+ Joe ; ٩:٠٩ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٧/٥/٢٥
comment نظرات ()

حواشی IELTS - سکانس دوم

سکانس دوم
مکان: دانشگاه بین المللی چابهار – امتحان آیلتس (
Speaking)
زمان: ساعت
4:30 بعدازظهر روز شنبه پنجم مردادماه 87
بازیگران: آقای داوطلب (که از این به بعد با حرف (د) نشونش میدیم) – خانم راهنما (از این به بعد با حرف (ر) نشونش میدیم) توجه داشته باشید که اینها همون بازیگران سکانس قبلی نیستند

د: سلام. برای امتحان اومدم
ر: سلام. لطفاً پاسپورتتون رو بدید
د: بفرمایید
ر: ساعت امتحانتون؟
د: (ساعت امتحانش را میگوید).
ر: ممنون. بفرمایید (و پاسپورت را پس می دهد). لطفاً موبایل تون رو خاموش کنید و بفرمایید توی سالن انتظار
د: بله چشم

داخل سالن انتظار، تقریباً 8 نفر نشسته اند و 4 تابلو به زبان انگلیسی بر روی فواصل منظمی از دیوار خودنمایی میکند که بر روی آنها نوشته شده است:Please switch off your cell phone و تنها صدایی که در سالن شنیده میشود، صدای آب نمای کوچکی است که در وسط سالن قرار دارد. شاید در ذهن تمامی حاضرین در سالن تقریباً یک چیز میگذرد و اینکه: در خصوص چه چیزی باید صحبت کنم و چگونه. سکوت محیط باعث کاهش در استرس است و تفکر به موضوعات حدسی و سخنوری در خصوص آنها در فکر ...

دو دقیقه بعد، صدایی از جیب جوانی با موهایی شکل تاج خروس (همان آقای د) خارج میشود و او، دست خود را در جیب فرو برده، موبایل خود را بیرون می آورد و روی گوش خود میگذارد...

د: سلام، آره چند دقیقه است که رسیده ام. الان نشسته ام و منتظرم

شاید نیم بیشتری از 8 نفری که در سالن نشسته اند و رشته افکارشان پاره شده است، به او نگاه میکنند...

ر (با یک نگاه معنی دار و کمی غضب آلود): مگر نگفتیم موبایل خودتون رو خاموش کنید؟
د: در حالیکه هنوز به صحبت ادامه میدهد فقط سرش را به حالت تعظیم تکان میدهد، بعد دست خود را روی سینه اش میگذارد و باز هم در حال ادامه دادن به صحبت، بلند میشود و دو سه بار رو به ر تعظیم میکند و با لبخندی که به لب دارد، از سالن بیرون میرود و یکی دو دقیقه بعد، دوباره بر میگردد و می نشیند...

و باز شاید به غیر از من، کسان دیگری در آن سالن بودند که از خود پرسیدند:

آیا این موبایل یا cell phone نبود؟ آیا این نوشته ها و توصیه ها برای او نبود و فقط برای کسان دیگری بود؟ این حرکت اسمش چه بود؟ زرنگی؟ بی توجهی به قانون؟ بی توجهی به دیگران؟

چرا همیشه میخواهیم زیر سبیلی در کنیم؟ شما مهاجر هستید و اگر از تو بپرسند برای چه میروی؟ به احتمال زیاد میگویی: از شرایط مملکت راضی نیستم. آیا غیر از این است که من و تو هم سهمی از این شرایط در مملکت داریم و شاید قسمتی از همین شرایط که میگویی بدلیل عدم رعایت حقوق خودت، حقوق دیگران و سرپیچی از قوانینی است که از کوچک و بزرگ (به خوب و بدش کاری ندارم) وضع شده اند و ما همیشه سعی در حال پیدا کردن راهی برای دور زدن و در غیر اینصورت بی توجهی به آنها هستیم؟

و در ذهن من فکری بزرگتر به وجود آمد و آن اینکه: آیا با رفتن امثال د به کشور دیگر، آیا این د ها هستند که اصلاح میشوند یا آن کشور است که رو به فساد و نابودی خواهد رفت؟

نظر شما چیست؟

+ Joe ; ٤:٤٢ ‎ق.ظ ; ۱۳۸٧/٥/٧
comment نظرات ()

حواشی IELTS - سکانس اول

سکانس اول
مکان: باشگاه دانشجویان دانشگاه تهران – امتحان آیلتس
زمان: ساعت 7 صبح روز شنبه پنجم مردادماه 87
بازیگران: آقای داوطلب (که از این به بعد با حرف (د) نشونش میدیم) – آقای راهنما (از این به بعد با حرف (ر) نشونش میدیم)

در ورودی باز شده و همه متقاضیان آزمون یا همون داوطلبان در یک صف داخل ساختمان میشوند. وقتی وارد ساختمان میشویم، همه انگلیسی صحبت میکنند که انگار جزء قوانین برگزاری امتحان است. بنابراین کلیه مکالمات زیر بصورت انگلیسی انجام شده است و ترجمه آن در اینجا قرار داده میشود:

د (با قیافه ای حق به جانب): اینجا چه چیزی مهم است؟ (و به مکانی در جلوی صف که خانمی پشت میز ایستاده و وسایلی مثل موبایل و ... را دریافت میکند اشاره میکند)

ر (با برخوردی آرام و مودبانه): اینجا باید وسایلی مثل موبایل، کیف، کتاب و وسایل اضافه تان را تحویل بدهید.

د (با قیافه ای حق به جانب تر): اما من هیچ چیز ندارم!

ر (با همان برخورد قبلی): پس تشریف بیاورید اینجا و برگه Application تان را به من بدهید و به مرحله بعدی بروید.

د از صف خارج می شود، سینه اش را سپر میکند و جلو میرود، برگه را به دست آقای ر میدهد و به مرحله بعدی که شامل سه میز برای چک کردن هویت داوطلب بر اساس حروف الفبا هستند رفته و در صفی که مربوط به اوست می ایستد.

تقریباً سه دقیقه بعد و بعد از گذر از آن مرحله، در کمی جلوتر جوانی ایستاده که فارسی صحبت میکند و با دستگاهی که در دست دارد، داوطلبان را بازرسی بدنی میکند. اسم او را آقای بازرس میگذاریم و با حرف (ب) نشانش میدهیم:

نوبت د میشود و همان حالت حق به جانب به جلو میرود و ب مشغول بازرسی با همان عصای معروف میشود

صدایی بلند میشود: بیییبپ

ب به جیب د اشاره میکند. د دست در جیب خود میکند و از جیب خود موبایلش را خارج میکند و نگاهی به آن می اندازد به طوری که فرض میکند ب نمیداند این چه چیزی است، شاید این تصور را در ب به وجود بیاورد که این یک مداد است!! و بدون گفتن حرفی در ادامه نگاه کردن به موبایل خود به ب نگاه میکند، اما ب از پشت کوه نیامده است...

ب (با لبخندی بر لب) مگر نگفته اند که نمیتوانید موبایل خود را داخل سالن امتحان بیاورید و میتوانید آن را جلوی در به آن خانم تحویل بدهید؟

د که نا امید از به وجود آوردن تصور ذکر شده در ذهن ب شده است، به انتهای همان صف اولیه بر میگردد تا موبایلش را تحویل دهد و در هنگام رفتن او برای ایستادن در آن صف، شاید به غیر از من، کسان دیگری هم بودند که با خودشان فکر کردند:

آیا این اسمش زرنگی بود؟ در رفتن از زیر قانون بود؟ گول زدن یک مراقب بود؟ صرفه جویی در وقت بود؟ دروغگویی بود؟...

 به نظر شما اسمش چی بود؟

+ Joe ; ٤:۳٤ ‎ق.ظ ; ۱۳۸٧/٥/٧
comment نظرات ()

نکات مهم در برگزاری امتحان IELTS توسط سازمان سنجش

نکاتی برای دوستانی که سازمان سنجش ثبت نام کرده اند:
1- توصیه شده که ساعت 7 اونجا باشید اما در واقع ساعت 8:30 در سالن بسته میشه. بنابر این میتونید دیرتر از 7 هم برید اما توصیه من اینه که همون ساعت7 برید چون استرس کمتری خواهید داشت که نکنه دیر برسید، نکنه توی راه مشکلی پیش بیاد یا اینکه نکنه جای پارک گیر نیارید. ضمن اینکه زودتر برید، ترافیک کمتره.
2- به غیر از پاسپورت و کارت ملی (هر دو تا) و پرینت فرمی که در قسمت My Order سایت هست، چیز دیگه ای لازم نیست با خودتون ببرید. اگر دقت کرده باشید یک فرمی به نام Candidate Application در قسمت download سایت هست. اون مال دوره های اول بوده و الان احتیاجی به اون نیست. اگر عکس هم دارید با خودتون ببرید چون ظاهراً عکس بعضی ها مشکل داشته و البته اگر همراهشون نبود هم خواسته بودند که زمان speaking ببرند.
3- توصیه شده که با خودتون مداد و پاک کن نبرید. اونجا بهتون مداد و پاک کن و خودکار و تراش میدن، اما اگر مال خودتون رو هم ببرید، مساله ای نیست. ضمناً خیال نکنید که اونها رو میدن برای خودتون! بعد از امتحان باید همونجا بذارین و برگردین چشمک
4- موبایل و وسایل اضافه رو نبرید بهتره، اما اونجا جلوی در جایی هست که اونها رو ازتون میگیرند و بهتون شماره میدن (مثل امانات)
5- با عرض معذرت، اگر میخواهید که سر جلسه امتحان گیر نیفتید، حتماً در همون ساعات اولیه WC رو انجام بدید. خود مسئول سالن چندین بار این موضوع رو تاکید کرد طوری که همه تحریک شدن برن! در هر حال هر چه زودتر برید، شلوغی اش کمتره زبان
6- با خودتون شکلات و اینطور چیزها رو نبرید که دستگاه بازرسی بدنی اونها رو شناسایی میکنه و نمیذارن ببرین شون توی سالن.
7- کیفیت صدا خوب بود و در فواصل معینی اسپیکر های بزرگ روی سقف نصب شده و صدا کاملاً واضح هست.
8- هوای سالن هم معتدل بود البته بعضی ها رو دیدم کمی احساس سرما میکردند. اگر سرمایی هستید با خودتون یک لباسی چیزی ببرید که اذیت نشید چون به هیچ عنوان نمیذارن جاتون رو عوض کنید.
9- بعد از شروع امتحان تا زمان پایان اون و شمارش برگه ها، به هیچ وجه نمیذارن خارج بشید. اگربخواهید میتونید برید بیرون، اما امتحان تون کنسل میشه!
10- به توصیه هایی که بهتون میکنند اکیداً توجه کنید. اگر میگن برگه ها رو بر نگردونید، دیگه ننویسید، یا اینکه دفترچه سوالات رو باز نکنید، حتماً گوش کنید. در غیر اینصورت یکبار بهتون اخطار میدن و دفعه بعدی... تعجب
11- سعی کنید فکر تقلب و اینها رو از سرتون بیرون کنید. اولاً به این خاطر که نمیخواهید خودتون رو گول بزنید و دوماً اینکه اونجا مراقب زیاد داره که بعضاً پشت دیوارها و پرده هایی که در یکی از ضلع های سالن هست ایستاده اند و شما ممکنه اونها رو نبینید. بعلاوه توی سالن یک دوربین مدار بسته وجود داره که کل سالن رو پوشش میده. امروز 5 نفر رو در آخر امتحان writing صدا کردند که فکر میکنم تخطی توی کارشون بود.
12- در مورد وضعیت امتحانات هم نظرات شخصی هست و بسته به توانایی شما داره. لذا در این مورد چیزی نمیگم.
13- speaking هم همونطور که خودتون میدونید زمان بندی شده است و از همون روز از یک ساعتی به فاصله هر یک ربع برای هر نفر تقسیم شده که باید به آدرسی که داده شده برای اون مراجعه کنید. خیابان ستاری (ولیعصر بالاتر از میرداماد) پلاک 13 که از سمت ولیعصر نزدیکتر هست تا جردن. اونجا هم با خودتون پاسپورت و کارت ملی تون رو ببرید. اگر موبایل میبرید حتماً silent کنید یا خاموش کنید. ضمناً توصیه میشه که برگه ای که روی میزتون موقع امتحان صبح چسبونده شده و مشخصات شما و شماره تون و ... هست رو با خودتون بردارید و ببرید.

+ Joe ; ٤:٤٢ ‎ق.ظ ; ۱۳۸٧/٥/٦
comment نظرات ()

نبرد با غول دوم بازی!

سلام. شنبه پنجم مرداد موعد رویارویی با غول دوم بازی مهاجرته! اسمش IELTS هست و قد و قواره اش هم ای بدک نیست. منم کلی سلاح جمع کردم میخوام برم باهاش بجنگم. دعا کنید این مرحله رو هم رد کنم زبانالبته نتیجه نبرد معمولاً 14 روز بعدش اعلام میشه و بنابراین همون موقع نمیشه گفت که اون پیروز شده یا من!

+ Joe ; ٦:۱٠ ‎ق.ظ ; ۱۳۸٧/٥/٤
comment نظرات ()